Do sprzedaży budynku, przy którego zakupie podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia, trzeba zastosować 23-proc. stawkę VAT.
PROBLEM Czynny podatnik VAT kupił (współwłasność ułamkowa) prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności znajdującego się na działce warsztatu. Z tego tytułu odliczył VAT zawarty w fakturze wystawionej przez sprzedawcę. Opodatkowaniu VAT podlegała dostawa budynku, natomiast zbycie udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu było zwolnione od podatku. Udziały w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz we własności warsztatu zostały przez niego ujęte w ewidencji środków trwałych.
W latach 1998–1999 podatnik modernizował warsztat, w kwocie przekraczającej 30 proc. jego wartości początkowej. Od tych wydatków odliczył VAT naliczony. Po ulepszeniach warsztat wykorzystywał wyłącznie do prowadzenia własnej działalności. Obecnie przedsiębiorca planuje sprzedaż tej nieruchomości. Czy będzie ona podlegała opodatkowaniu VAT?
ODPOWIEDŹ IZBY Warunki zwolnienia z opodatkowania określa art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy z 11 marca 2004 r. o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Pierwszy z nich stanowi, że zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, lub gdy między pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dostawa będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia. Po ulepszeniach budynek nie był bowiem wydany w celu wykonania czynności podlegających opodatkowaniu, nie był oddany np. w najem, dzierżawę, leasing. Budynek był wykorzystywany do prowadzenia własnej działalności.
Z kolei zgodnie z drugim warunkiem (art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT) zwolnieniu podlega dostawa budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub gdy dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jeśli ponosił takie wydatki, to muszą być one niższe niż 30 proc. wartości początkowej tych obiektów.
Ten warunek również nie został spełniony, gdyż przy nabyciu budynku podatnikowi przysługiwało prawo odliczenia kwoty VAT z tytułu jego nabycia. Prawo odliczenia kwot podatku naliczonego przysługiwało także z tytułu wydatków na ulepszenia.
Jak z tego wynika, zbycie udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu oraz udziału w prawie własności budynku będzie podlegało opodatkowaniu VAT. Nie zostały bowiem wypełnione przesłanki zwolnienia określone art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT. Stawką właściwą dla tej transakcji będzie stawka 23-proc.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 31 stycznia 2014 r., nr ITPP3/443-545/13/MD
Janusz K.