Od tego roku deklaracje PIT-37 i PIT-38 są dostępne tylko za pomocą usługi Twój e-PIT – potwierdziło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.
Za pomocą innego systemu – e-Deklaracje – można już tylko skorygować stare zeznania PIT-37 i PIT-38.
Za pomocą systemu e-Deklaracje (na stronie podatki.gov.pl) mogą jeszcze złożyć swoje zeznanie osoby prowadzące działalność gospodarczą. Mogą więc w ten sposób wypełnić i wysłać elektronicznie zeznania: PIT-28, PIT-36 i PIT-36L – wynika z odpowiedzi MF.
Resort wyjaśnił, że stopniowo odchodzi od udostępniania formularzy do wypełnienia na stronie podatki.gov.pl ze względu na rosnącą popularność usługi Twój e-PIT. Zapewnia ona – jak tłumaczy MF – proste, szybkie i wygodne rozliczenie podatku.
Innego zdania jest jeden z naszych czytelników. Uważa, że niektórym podatnikom łatwiej jest wypełnić PIT-37 za pomocą systemu e-Deklaracje. Dlatego spytał o możliwość rozliczenia się w ten sposób za 2022 r.
MF odpowiedziało jednak, że w tym roku nie ma już takiej możliwości przy składaniu PIT-37 i PIT-38.
Jak zatem można je obecnie złożyć? Przede wszystkim można skorzystać z usługi Twój e-PIT. Polega ona na tym, że skarbówka wypełniła roczne zeznanie, a podatnik może je jeszcze sprawdzić, skorygować, wysłać samemu lub nic nie zrobić (wówczas zeznanie będzie automatycznie uznane za wysłane 2 maja br.).
Z usługi Twój e-PIT można skorzystać na dwa sposoby:
  • logując się do serwisu e-Urząd Skarbowy (na stronie www.podatki.gov.pl) przy wykorzystaniu np. profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel lub
  • logując się bezpośrednio do usługi za pomocą danych autoryzacyjnych (tj. podając numer PESEL, datę urodzenia, przychód za 2021 r. i 2022 r.).
Przypomnijmy, że przy wypełnianiu zeznania skarbówka uwzględniła tylko niektóre ulgi, m.in. na dzieci, i preferencję zero PIT, która przysługuje: pracującym seniorom, rodzinom z co najmniej czwórką dzieci, osobom powracającym z zagranicy.
Jeśli podatnik może i chce skorzystać z innych odliczeń, powinien samodzielnie wpiać je do zeznania.
Fiskus bierze pod uwagę również przekazanie przez podatnika 1,5 proc. PIT na rzecz organizacji pożytku publicznego, przy czym kieruje się tu odliczeniem wykazanym w zeznaniu za 2021 r. (wtedy można było przekazać tylko 1 proc. PIT). Podatnik może jednak wskazać w zeznaniu inną OPP, której chce przekazać 1,5 proc. swojego podatku.
Samodzielnie można też skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub jako samotny rodzic (w tym celu trzeba wybrać specjalną opcję).
Na rynku dostępne są też komercyjne programy do wysyłki elektronicznych zeznań. Nadal również można się rozliczyć papierowo, wysyłając zeznanie zwykłą pocztą lub składając je w urzędzie skarbowym. W przypadku zeznań wysłanych pocztą o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.
Przypomnijmy, że termin rozliczenia za 2022 r. przypada w tym roku 2 maja br. ©℗