Czy jest podatek od spadku po osobie niespokrewnionej

Podatniczka otrzymała w spadku po swojej podopiecznej środki pieniężne i udziały w spółkach akcyjnych. Ze spadkodawczynią nie była spokrewniona. Czy będzie musiała rozliczyć się z fiskusem?

Czy przysługuje kwota wolna od opodatkowania

Podatnik otrzymał spadek po przyjacielu o wartości ok. 40 tys. zł. Czy w takim przypadku będzie mógł skorzystać z kwoty wolnej od opodatkowania?

Czy podatek oblicza się samodzielnie

Spadkobierca zaliczony jest do III grupy podatkowej. Tytułem spadku nabył udział w gruncie. Czy samodzielnie oblicza i wpłaca na rachunek urzędu skarbowego należny podatek?

Czy można dokonać odliczeń

Spadkobierca testamentowy odziedziczył majątek po dalekim krewnym. Czy ustalając jego wartość, ma prawo do zmniejszenia podstawy opodatkowania, m.in. o koszty postępowania spadkowego, obciążenia z tytułu wykonania zapisu?

Czy liczy się wartość rynkowa

Podatniczka nabyła w spadku dom. Nieruchomość jest bardzo stara, zaniedbana, z utrudnionym dostępem do drogi publicznej. Czy takie czynniki można brać pod uwagę, wskazując w zeznaniu wartość nieruchomości?

Czy trzeba złożyć zeznanie

Podatnik odziedziczył mieszkanie o powierzchni użytkowej 35 mkw. Jako osoba zaliczona do III grupy podatkowej zamierza skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. Czy w przypadku zwolnienia z podatku przy nabyciu mieszkania konieczne będzie złożenie zeznania podatkowego?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej:

Jak rozliczyć z urzędem skarbowym spadek od dalekiego krewnego

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.