Osoby zarobkujące jako przedsiębiorcy i niekorzystające z prawa do podatku dochodowego w zryczałtowanej formie muszą złożyć roczne zeznanie podatkowe PIT-36 lub PIT-36L za rok poprzedni w terminie do 30 kwietnia roku bieżącego. Podatnicy składający PIT-36, w przeciwieństwie do rozliczających się w formie podatku liniowego, mają prawo do ulg i odliczeń wykazywanych w załącznikach PIT/O i PIT/D.

Czy przedsiębiorcy rozliczą się wspólnie

Prowadzę działalność gospodarczą i nie korzystam z podatku liniowego. Żona jest także przedsiębiorcą, ale rozlicza się podatkiem w stałej wysokości 19 proc. Za 2008 rok miała dodatkowo dochody z pracy. Czy w PIT-37 może rozliczyć się na zasadach PIT małżeńskiego?
Nie
Taki sposób opodatkowania nie może mieć zastosowania, w sytuacji gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c ustawy, czyli tego, który umożliwia rozliczanie pozarolniczej działalności gospodarczej w formie stałego 19-proc. podatku. Nawet jeśli tylko jeden z małżonków wybierze podatek liniowy dla rozliczenia działalności gospodarczej, wykluczona zostanie możliwość wspólnego rozliczenia dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
W takim przypadku małżonek, który wybierze podatek 19-proc. z działalności dla dokonania rocznego rozliczenia z podatku dochodowego, będzie musiał złożyć dwa zeznania: w jednym rozliczy się z działalności gospodarczej, a w drugim z dochodów z pracy. Podobnie uczyni drugi małżonek, chyba że nie skorzysta z 19-proc. podatku. Jeśli bowiem nadal działalność gospodarczą zechce opodatkować na dotychczasowych zasadach, w jednym zeznaniu (PIT-36) rozliczy podatek od sumy dochodów z działalności gospodarczej i z pracy.
Podstawa prawna
• Art. 6 ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy w PIT-36 odlicza się wydatki na rehabilitację

Jestem przedsiębiorcą i rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. W 2008 roku uległem wypadkowi i jestem skazany na wózek inwalidzki. Mam orzeczenie o niepełnosprawności. By sprawnie poruszać się po mieszkaniu, musiałem poszerzyć drzwi. Czy tego rodzaju wydatki mogę odliczyć w ramach PIT-36?
Tak
Takie wydatki modernizacyjne można odliczyć w ramach ulgi na rehabilitację. Za wydatki uprawniające do skorzystania z ulgi na rehabilitację uważa się m.in. wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Trzeba jednak pamiętać, że wydatki podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.
By odliczyć te wydatki, trzeba wypełnić PIT/O, który jest załącznikiem do rocznego zeznania podatkowego PIT-36.
Podstawa prawna
• Art. 26 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).



Czy złożyć wspólny PIT po śmierci żony

Jestem przedsiębiorcą i płacę podatek według skali podatkowej. Od wielu lat rozliczałem się wspólnie z żoną. W listopadzie ubiegłego roku żona zmarła. Czy mogę rozliczyć się z podatku za ubiegły rok wspólnie z nią? Czy mogę skorzystać z ulgi odsetkowej, skoro potwierdzenia z banku są wystawione na zmarłą żonę?
Tak
W zeznaniu podatkowym PIT-36 za 2008 rok z możliwości łącznego opodatkowania dochodów małżonków mogą również skorzystać podatnicy, którzy zawarli związek małżeński przed 2008 rokiem, a ich małżonek zmarł w trakcie 2008 roku.
Ważne jest tylko, by żaden z małżonków nie korzystał z opodatkowania w formie zryczałtowanej (z wyjątkiem ryczałtu ewidencjonowanego od najmu), a zeznanie zostało złożone w terminie (do 30 kwietnia bieżącego roku).
W przypadku spełnienia wszystkich wyżej podanych warunków podatek dochodowy oblicza się w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych kwot małżonków, po uprzednim odliczeniu od dochodu każdego z małżonków kwot określonych w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli składek na ubezpieczenie społeczne, zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, wydatków rehabilitacyjnych oraz przekazanych darowizn.
Nie ma też znaczenia fakt, że dokument potwierdzający wydatki na odsetki od kredytu, w ramach praw nabytych, został wystawionay na zmarłą żonę. Załącznikiem do zeznania o charakterze małżeńskim będzie PIT/D. Wykaże w nim pan wydatki na spłatę odsetek i ustali wysokość odliczenia, które pomniejszy podatek z PIT-u małżeńskiego.
Podstawa prawna
• Art. 6a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy przedsiębiorcy należą się prawa nabyte

Prowadzę działalność gospodarczą, którą rozliczam według skali podatkowej. W ramach praw nabytych do końca 2008 roku korzystałem z odliczeń z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej. By zwiększyć wysokość odliczenia w grudniu ubiegłego roku, wniosłem ostatnią wpłatę w dużej wysokości. Spowodowała ona, że podatek do zapłacenia za 2008 rok jest niższy niż należne odliczenie. Czy nadwyżkę będę mógł odliczyć w przyszłości?
Tak
Oczywiście, jeśli w umowie o kredyt kontraktowy zawartej z bankiem jest zapis umożliwiający dokonywanie takich dodatkowych wpłat. Prawa nabyte w zakresie ulgi za oszczędzanie w kasie odnoszą się do treści umowy obowiązującej według stanu na 31 grudnia 2001 r., a więc przed zmianą przepisów podatkowych i w konsekwencji likwidacją tej ulgi.
Natomiast bezterminowo obowiązuje reguła praw nabytych, zgodnie z którą odliczenia ustalone w PIT/D, które nie znajdą pokrycia w podatku za dany rok, przechodzą na lata następne, gdy podatek należny za te lata pozwoli na dokonanie odliczenia nadwyżki.
Podstawa prawna
• Art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).



Czy w PIT/O odliczyć darowiznę rzeczową

Rozliczam dochody z działalności gospodarczej w PIT-36. W 2007 roku darowałem na rzecz przytułku dla zwierząt żywność. Czy mogę to odliczyć jako darowiznę za pomocą PIT/O?
Tak
Można odliczyć darowiznę rzeczową, jeśli przytułek jest prowadzony przez organizację pożytku publicznego zajmującą się opieką nad zwierzętami lub przez samorząd, np. gminę. Odliczenia tego dokonać można jedynie w formie przewidzianej dla odliczeń od dochodu, wypełniając wcześniej PIT/O.
W przypadku darowizny innej niż pieniężna fakt jej dokonania powinien być poświadczony dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Takim dokumentem potwierdzającym wartość może być np. paragon ze sklepu, metka z ceną na towarze itp. W ostateczności wycena rzeczoznawcy.
Podstawa prawna
• Art. 26 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy można odliczyć stratę w PIT-36L

Działalność gospodarczą prowadzę od 2006 roku W pierwszym roku poniosłem stratę, której 50 proc. odliczyłem od dochodu z działalności za 2007 rok. W roku ubiegłym skorzystałem z opodatkowania w formie podatku liniowego. Czy w PIT-36L mam prawo odliczyć od dochodu drugie 50 proc. straty z 2006 roku?
Tak
Straty z lat ubiegłych poniesione w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej odlicza się PIT-36L. Pozycję tę wypełniają podatnicy, którzy w latach minionych (2003-2007) wykazali straty i w 2008 roku mają prawo do odliczenia straty z lat ubiegłych. Podatnicy mają bowiem prawo do odliczenia straty od dochodu z tego samego źródła, które przyniosło stratę w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość takiego odliczenia w którymkolwiek z tych lat, w tym również w 2008 roku, nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty.
Ponadto odliczeniu nie podlegają m.in. straty ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego.
Podstawa prawna
• Art. 9 i art. 26 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).



Czy przedsiębiorca płaci PIT od darowizny

Od działalności gospodarczej za 2008 rok składam PIT-36. Jak mam rozliczyć darowiznę od osoby prawnej na cel naukowo-szkoleniowy na rzecz mojej firmy osoby fizycznej lub dla mnie jako osoby prywatnej? Czy należy od niej zapłacić podatek?
Tak
Należy rzeczywiście rozgraniczyć dwa przypadki. Jeśli darowizna ma charakter prywatny, a więc niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą, osoba obdarowana nie ujmuje jej rzecz jasna w księdze przychodów (innej ewidencji), gdyż księga służy wyłącznie do dokumentowania zdarzeń związanych z działalnością gospodarczą, i tam nie opodatkowuje. Wówczas jednak darowizna podlega podatkowi od spadków i darowizn. W podatku tym występują kwoty wolne, a ich wysokość uzależniona jest od stopnia pokrewieństwa między darczyńcą a obdarowanym.
Natomiast gdy darowizna ma na celu wsparcie działalności gospodarczej, powinna być uznana za przychód z tej działalności i pod datą otrzymania zaksięgowana w księdze przychodów i rozchodów w kolumnie Inne przychody. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków.
W konsekwencji zwiększa ona przychód z działalności do opodatkowania w PIT-36.
Podstawa prawna
• Art. 14 i art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czy w PIT-36 odliczać stratę z najmu

Prowadzę działalność gospodarczą, składam PIT-36. Od 2007 roku ponadto wynajmujemy wraz z żoną mieszkanie. Nie korzystaliśmy z ryczałtu i najem rozliczamy w PIT-36. Przyjęliśmy też zasadę, że każde rozlicza się ze swojej połowy. Na najmie ponieśliśmy w 2007 roku stratę. Czy w PIT-36 za 2008 rok także odliczamy ją po połowie?
Tak
Artykuł 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera zapis, iż: dochody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania źródła przychodów opodatkowuje się osobno u każdej osoby w stosunku do jej udziału. W braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w dochodach są równe. Zasady wyrażone w zdaniach poprzednich stosuje się odpowiednio do rozliczenia strat powstałych z tych źródeł.
Z kolei w myśl art. 10 ustawy źródłami przychodów są m.in.: nieruchomości lub ich części oraz najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze.
Wynika z tego, że jeśli przedmiotem umowy najmu jest nieruchomość lub jej część, a stanowi ona składnik majątku małżeńskiego, to wówczas z podatkowego punktu widzenia rzecz cała traktowana jest tak, jakby oboje małżonkowie osiągali przychody z tego samego źródła. I to po połowie, zgodnie z generalną zasadą małżeńskiej wspólnoty majątkowej. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest rozliczanie wszelkich przychodów i kosztów po połowie. A jeśli z bilansu wyniknie strata, także stratę należy odliczać od dochodu po połowie, począwszy od 2008 roku.
Podstawa prawna
• Art. 6, art. 8, art. 10 i art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).