Przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów odpisów amortyzacyjnych od zdewastowanej nieruchomości niezdatnej do użytku. Zakaz ten obowiązuje, nawet jeśli faktycznie udaje mu się jej używać.
Fiskus zakwestionował dokonywanie przez podatnika odpisów amortyzacyjnych od budynku, który nie był kompletny i zdatny do użytkowania. Przedsiębiorca nie zgodził się z decyzją organu podatkowego i w skardze do sądu tłumaczył, że od momentu zakupu budynku przechowywał w nim część materiałów i urządzeń potrzebnych do prowadzenia działalności. Prace remontowe były zaplanowane w przyszłości, aby budynek można było wynająć. W ocenie podatnika prace te nie były konieczne przy prowadzeniu jego działalności.
W ocenie organu podatkowego, aby wydatki na zakup budynku stanowiły koszty uzyskania przychodów i podlegały odliczeniu przez odpisy amortyzacyjne, budynek musi być kompletny i zdatny do użytku.
Fiskus w trakcie postępowania sądowego podkreślił, że zakupiony przez podatnika budynek biurowy położony jest na terenie byłych koszarów wojskowych, a przez kilka ostatnich lat przed sprzedażą nie był użytkowany i wymagał remontu. Ponadto w akcie notarialnym zawarto informację, że w budynku nie ma wody, prądu i ciepła.
Spór dotyczył więc ustalenia na potrzeby jakiej działalności gospodarczej budynek został zakupiony – najmu czy magazynowania i czy był on kompletny i zdatny do użytku na potrzeby tej działalności w dniu zakupu.
Naczelny Sąd Administracyjny, rozpatrując sprawę, nie przyjął argumentów podatnika. Sędzia Andrzej Jagiełło podkreślił, że jeśli w dniu zakupu budynek nie spełniał ani technicznych, ani prawnych warunków do jego użytkowania, to podatnik nie mógł go amortyzować. Wyrok jest prawomocny.
SYGN. AKT II FSK 245/10