Premie pieniężne, bonusy, nagrody niezwiązane z konkretną umową nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną organu podatkowego dotyczącą objęcia VAT premii pieniężnych. Sąd uznał, że premie pieniężne, bonusy, nagrody nie są zapłatą za świadczone usługi na rzecz kontrahentów i nie podlegają VAT.
– Sąd I instancji dokonał prawidłowej interpretacji przepisów – podkreślił sędzia sprawozdawca Mirosław Surma.
Dodał, że orzecznictwo w zakresie premii pieniężnych można uznać za jednolite i utrwalone.
Spór dotyczył postępowania w sprawie wydania interpretacji. Podatnik zapytał, czy wynikające z umów podpisanych z dostawcami towarów premie pieniężne przyznawane okresowo, które nie są związane z konkretnymi dostawami, podlegają VAT. Wyjaśnił, że premie mają związek z realizacją planu zakupów zarówno asortymentowych, jak i ilościowych, realizacją sprzedaży towarów, a także terminowością płatności. Niezależnie od wypłacanych premii pieniężnych, wypłacane są też nagrody, które mają formę rzeczową, np. wycieczki.
Organ podatkowy twierdził, że premie pieniężne podlegają VAT. W jego ocenie zachowanie nabywcy polegające na dokonywaniu nabyć określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie, lub terminowych płatności, za zrealizowane dostawy jest usługą nabywcy. Dotyczy to także sytuacji, gdy nie są one związane z żadną konkretną dostawą.
Jednak sąd administracyjny nie zgodził się z taką interpretacją. Jego zdaniem zrealizowanie określonego z góry pułapu zakupów nie stanowi świadczenia usług. Czynności stanowiące dostawę towaru nie mogą przez ich zsumowanie przekształcić się w usługę.
Sąd I instancji podkreślił, że kiedy z istniejących pomiędzy stronami kontraktów jednostkowych kupna-sprzedaży nie wynika, że premia pieniężna zostanie wypłacona nabywcy w związku z realizacją konkretnej dostawy, to nie mamy do czynienia z rabatem. Jest to świadczenie pieniężne niewpływające na obniżenie obrotu, nieodpłatne i nieekwiwalentne, które nie podlega opodatkowaniu VAT. Sąd kasacyjny w pełni potwierdził też interpretację. Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt I FSK 1605/09