Przepisy ustawy o VAT nie pozwalają na odliczenie tego podatku, jeśli podatnik importuje usługi z raju podatkowego. Taki zakaz jest jednak niezgodny z prawem unijnym.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł wczoraj, że Polska po wejściu do UE nie miała prawa utrzymywać przepisów, które zakazywały odliczenia VAT, w przypadku gdy podatnik importował usługi z raju podatkowego. Zdaniem trybunału (sprawa C-395/09 Oasis East) ograniczenie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług w takim przypadku jest zbyt ogólne i niezgodne z unijną dyrektywą VAT.
Polskie przepisy o VAT określają, że nie można odliczać podatku w przypadku usług, które są importowane od podmiotu, który ma siedzibę w raju podatkowym. Tak było przed wejściem Polski do UE i takie przepisy zostały utrzymane również po 30 kwietnia 2004 r. Jak wynika z wczorajszego orzeczenia, po wejściu do UE przepisy trzeba było zmienić.
Jak mówi Jerzy Martini, doradca podatkowy w kancelarii Baker & McKenzie, trybunał po raz kolejny potwierdził, że państwa członkowskie mają bardzo ograniczony zakres swobody przy określaniu wyłączeń w prawie do odliczenia podatku. Dotyczy to również przypadków, w których przepisy wprowadzone po wejściu do Unii Europejskiej obowiązywały przed akcesją.
– Zgodnie z prawidłową interpretacją klauzuli stałości (obowiązującej w dyrektywie o VAT – red.) wyłączenia w prawie do odliczenia VAT nie mogą mieć charakteru ogólnego. Muszą się odnosić do konkretnych rodzajów usług lub towarów – stwierdza Jerzy Martini.
Zdaniem eksperta istniejący w przepisach krajowych zakaz odliczenia VAT z tytułu importu usług z rajów podatkowych jest absolutnie nieracjonalny.
– Dotyka on wyłącznie rzeczywistych transakcji. Jest na przykład bardzo uciążliwy dla operatorów telekomunikacyjnych otrzymujących faktury operatorów z rajów podatkowych – przyznaje nasz rozmówca.
Zakaz ten nie uderza natomiast w transakcje oszukańcze. W przypadku oszustw – wyjaśnia ekspert – brak jest prawa do odliczenia na podstawie przepisów ogólnych.
Trybunał wskazał w uzasadnieniu wyroku, że państwo członkowskie może ograniczyć prawo do odliczenia podatku, ale musi się na to zgodzić Rada UE.