« Powrót do artykułu

Spadek: Obowiązek podatkowy może powstać dwa razy

Podatnik powinien zgłosić nabycie spadku po śmierci spadkodawcy. Jeśli tego nie zrobi, obowiązek podatkowy powstanie powtórnie, po wydaniu przez sąd postanowienia stwierdzającego nabycie spadku – potwierdził w wyroku NSA.

Testament

żródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła podatnika, który odziedziczył spadek po dwóch osobach zmarłych w 2002 i 2003 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • vito(2016-12-08 15:51) Zgłoś naruszenie 70

    czy ktoś to zrozumial ??Czy my zyjem,y w normalnym państwie??Twierdze,ze NIE.

    Odpowiedz
  • Inspektor(2016-12-12 07:29) Zgłoś naruszenie 10

    Prawo spadkowe a wierzyciele ,sępy którzy odkupują czyjeś długi aby żerować na trudnej sytuacji rodzin. Postulowalem do Ministerstwa jego zmiane. Po pierwsze ,wierzyciel musiał by uczestniczyć na tych samych zasadach co ustawowoy spadkobierca w postepowaniu stwierdzajacym nabycie spadku a wieć ujawnic na czas przed sądem wierzytelność i prawa z tego wynikłe,po drugie rodzina do II stopnia nabywa spadek na tych samych zasadach co obecnie lecz po jego odrzuceniu przez najblizszych rodzina dalsza nabywa spadek po wyraźnym Ich stwierdzeniu ,że zgadzają się na jego objęcie jak i wierzytelnosci z nim zwiazanej. Brak domniemania uniemozliwiło by wrabianie nie zorientowanych spadkobiercow w dlugi spadkodawcy a finansjera bardziej by patrzyla Komu pożycza kase.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!