Ulgi podatkowe i świadczenia rodzinne w Polsce i w Europie

Większość krajów UE przeznacza większe fundusze na politykę prorodzinną niż Polska- taki wniosek płynie z raportu opublikowanego przez PwC. Okazuje się, że zwykle skala ulg podatkowych, świadczeń prorodzinnych i szeroko rozumianego wsparcia ze strony państwa idzie w parze wraz ze stanem demograficznym kraju. Jak pod tym względem prezentuje się Polska na tle państw UE?

dziecko pieniądze podatki

żródło: ShutterStock

Na jakie ulgi rodzinne mogą liczyć podatnicy w UE?

System podatkowy w krajach UE może wspierać finanse rodzin poprzez narzędzia tj. ulga na dzieci, preferencyjne rozliczenie z małżonkiem czy odliczenie wydatków. Statystyki wskazują, że to Niemcy prowadzą najskuteczniejszą politykę w zakresie ulg podatkowych. Ulga odliczona od dochodu w Niemczech w przypadku jednego dziecka wynosi co najmniej 7 tysięcy euro rocznie. Kwota odliczenia od dochodu nie jest w pełnym wymiarze oszczędnością dla rodziny tak jak to ma miejsce w przypadku odliczenia od podatku. Odliczenie od dochodu pomniejsza tylko podstawę opodatkowania o wartość przysługującej ulgi. Odliczenie ulgi od podatku kosztuje Polskę prawie 300 euro rocznie w przypadku rodziny z jednym dzieckiem.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • natan(2016-07-14 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    To dlaczego Ci szaleńcy z OPOZYCJI PO i NOWOCZESNEJ wszystko krytykują to co rząd PIS próbuje robić aby choć w w małej części pomóc rodzinom wprowadzając program 500+ kiedy w krajach całej UE jest tylko kropla w morzu bo sama GP pisze jakie wysokie świadczenia są w innych krajach !!! Po prostu od czegoś trzeba było zacząć a nie pić u Sowy za darmo jak to robiło PO przez 8 lat !!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!