Ulgi podatkowe i świadczenia rodzinne w Polsce i w Europie

Większość krajów UE przeznacza większe fundusze na politykę prorodzinną niż Polska- taki wniosek płynie z raportu opublikowanego przez PwC. Okazuje się, że zwykle skala ulg podatkowych, świadczeń prorodzinnych i szeroko rozumianego wsparcia ze strony państwa idzie w parze wraz ze stanem demograficznym kraju. Jak pod tym względem prezentuje się Polska na tle państw UE?

dziecko pieniądze

żródło: ShutterStock

Polityka prorodzinna a dzietność

Jednym z wniosków płynących z raportów jest stwierdzenie, że skuteczna polityka prorodzinna zwiększa dzietność. Takie cele obiera także rządowy program 500 plus, co może dawać nadzieję za lepsze prognozy demograficzne. Póki co jednak współczynnik dzietności w Polsce jest niższy niż np. na Węgrzech, w Czechach czy na Słowacji. Okazuje się jednak, że zachęty i prorodzinne programy wsparcia nie muszą iść w parze z wysokim współczynnikiem dzietności. Hojnym w tej kwestii państwem są Niemcy charakteryzujące się wysokim wsparciem dla rodzin, co jednak nie przekłada się pozytywnie na zmiany demograficzne. Niemiecki współczynnik dzietności należy do najniższych w UE. Z kolei Litwa, w której kwota bezpośredniej pomocy państwa w zakresie świadczeń i podatkowych ulg rodzinnych należy do jednej z najniższych, ma wskaźnik dzietności wyższy niż średnia unijna.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • natan(2016-07-14 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    To dlaczego Ci szaleńcy z OPOZYCJI PO i NOWOCZESNEJ wszystko krytykują to co rząd PIS próbuje robić aby choć w w małej części pomóc rodzinom wprowadzając program 500+ kiedy w krajach całej UE jest tylko kropla w morzu bo sama GP pisze jakie wysokie świadczenia są w innych krajach !!! Po prostu od czegoś trzeba było zacząć a nie pić u Sowy za darmo jak to robiło PO przez 8 lat !!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!