Stawki VAT w Polsce i w Europie


Ponad cztery lata temu ówczesny rząd podniósł podstawową stawkę VAT do 23 proc. Teoretycznie stawka podatku od towarów i usług nigdy nie powinna być niższa niż 15 proc. i jednocześnie nigdy nie powinna przekroczyć 25 proc. Granica ta wynika z Dyrektywy Rady Europejskiej z 2006 roku, która reguluje stawki VAT w krajach członkowskich UE. W praktyce jednak nie wszystkie rządy stosują się do regulacji zawartych w dyrektywie wymierzając różne stawki VAT. Jak na tle innych państw europejskich prezentuje się Polska?

Viktor Orban: co najmniej 50 proc. systemu bankowego kraju musi znajdować się w węgierskich rękach.

żródło: Bloomberg

Węgry: Najwyższa stawka VAT w Europie

Od 2012 roku obowiązuje ustawa przeforsowana przez Wiktora Orbana. Zgodnie z decyzją węgierskiego rządu standardowa stawka VAT wynosi 27 proc. Jednak stawka podatku od towarów i usług na podstawowe produkty żywnościowe wynosi 18 proc., a na prasę i książki 5 proc. Stosunkowo wysoka stawka opodatkowania spotyka się ze sprzeciwem ze strony węgierskich polityków dążących do obniżenia podatków. Rząd rozważa obniżkę stawek VAT jedynie na niektóre produkty i usługi. Mowa o wprowadzeniu 5 proc. stawki na wieprzowinę, co stanowi obniżkę o 22 punkty procentowe.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • M(2016-05-05 08:53) Zgłoś naruszenie 10

    Szwajcaria nie musi stosować się do dyrektywy 2006/112/WE, bo nie jest członkiem UE, stąd inny poziom stawek.

    Odpowiedz
  • Wojciech(2016-05-18 15:03) Zgłoś naruszenie 00

    jak widać małe podatki wyższe zarobki mieszkańców a nasi się głowią jak uzdrowić gospodarkę

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!