Stawki VAT w Polsce i w Europie


Ponad cztery lata temu ówczesny rząd podniósł podstawową stawkę VAT do 23 proc. Teoretycznie stawka podatku od towarów i usług nigdy nie powinna być niższa niż 15 proc. i jednocześnie nigdy nie powinna przekroczyć 25 proc. Granica ta wynika z Dyrektywy Rady Europejskiej z 2006 roku, która reguluje stawki VAT w krajach członkowskich UE. W praktyce jednak nie wszystkie rządy stosują się do regulacji zawartych w dyrektywie wymierzając różne stawki VAT. Jak na tle innych państw europejskich prezentuje się Polska?

VAT UE

żródło: ShutterStock

Średnia europejska: 20 procent

Francja obok dziewięciu innych krajów Europy wymierzyła stawkę VAT w wysokości 20 proc. Tutaj przepisy uległy zmianie 1 stycznia 2014 roku wraz z tzw. ustawą budżetową. Stawka VAT z 19 proc. została podniesiona do 20. Z kolei stawki preferencyjne wynoszą kolejno 10 i 5,5 proc. Stawka 0 proc. ma zastosowanie w przypadku niektórych produktów żywnościowych oraz usługach związanych z transportem i kulturą. Brytyjczycy z kolei obok standardowej stawki 20 proc. naliczają także VAT w wysokości 5 i 0 procent. Stawki preferencyjne dotyczą tu usług związanych z energią oraz paliwa. 20. procentowa stawka VAT poza Francją i Wielką Brytanią obowiązuje także na Słowacji, Ukrainie, Białorusi czy w Austrii.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • M(2016-05-05 08:53) Zgłoś naruszenie 10

    Szwajcaria nie musi stosować się do dyrektywy 2006/112/WE, bo nie jest członkiem UE, stąd inny poziom stawek.

    Odpowiedz
  • Wojciech(2016-05-18 15:03) Zgłoś naruszenie 00

    jak widać małe podatki wyższe zarobki mieszkańców a nasi się głowią jak uzdrowić gospodarkę

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!