« Powrót do artykułu

Podatek od nieruchomości: Spór o grunty pod liniami i słupami energetycznymi

Trwa dyskusja o opodatkowaniu gruntów pod liniami i słupami energetycznymi. Zdaniem większości sądów, nawet jeśli lasy nie prowadzą działalności gospodarczej, to i tak powinny płacić podatek od nieruchomości, bo działalność tę prowadzi zakład energetyczny.

 • Lasy sięgają też po inny argument; walczą o to, by mogły płacić chociaż niższy podatek – leśny.
 • Jaki podatek od nadleśnictwa
statystyki

Komentarze (2)

 • właściciel uprawy leśnej(2016-05-23 10:36) Zgłoś naruszenie 10

  Moim zdaniem sprawiedliwe byłoby, gdyby każdy użytkownik płacił podatek za siebie stosownie do współczynnika współkorzystania. Jeśli sąd uzna, że nie jest możliwa uprawa leśna i właściciel urządzeń przesyłowych korzysta z gruntów w 100%, to niech płaci podatek od nieruchomości za siebie w całości a właściciel gruntu automatycznie będzie zwolniony z jakiegokolwiek podatku za obszar zajęty pod linie . Jeśli natomiast współkorzystanie będzie w proporcjach np. 70% i 30%, to należałoby ustalić 70 % podatku od nieruchomości dla prz. energetycznego i 30% podatku leśnego dla właściciela gruntu. Ale dla polskich ekonomistów to jest za trudne a pazerność władz zbyt wielka.

  Odpowiedz
 • obiektywny 44(2018-07-04 10:25) Zgłoś naruszenie 00

  a ja może odniosę się do kwestii wynagrodzenia, jeżeli zakład energetyczny korzysta z nieruchomości w celach gospodarczych (po takowym jest sprzedaż energii elektrycznej) to powinie płacić opłaty cykliczne (a nie jednorazową) w oparciu o wyliczenia dot. faktycznego wykorzystania gruntu a nie jego klasyfikacji w ewidencji gruntów. Tego wymaga sprawiedliwość społeczna bo skoro Gmina ma prawo w taki sposób opodatkować nieruchomość, ZE czerpie z tego zyski to i właściciel gruntu powinien coś z tego mieć zwłaszcza że jak wynika z opinii biegłych "ograniczenia są na tyle duże że w praktyce uniemożliwiają inne wykorzystanie nieruchomości" (dot. zarówno gruntów rolnych jak i leśnych)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!