Najważniejsze informacje o PIT w 2016 roku


Ordynacja podatkowa, stawka preferencyjna, ulgi podatkowe czy korekta PIT to hasła, których znajomość ułatwi podatnikom rozliczać się z fiskusem. Od stycznia obowiązek podatkowy stał się łatwiejszy ze względu na rozpatrywanie spraw przez urząd na korzyść podatnika. Jednak w 2016 roku trzeba będzie zmierzyć się także z zaostrzonymi warunkami stosowania stawki preferencyjnej czy surowszymi karami za niedopełnienie obowiązków skarbowych.

podatki dokumenty urzędnik

żródło: ShutterStock

Decyzja ws. Nieujawnionych dochodów „na korzyść podatnika”

Od 1 stycznia 2016 r. możliwe jest zwolnienie z 75-proc. podatku od nieujawnionych dochodów, jeśli ich pochodzenie zostało odpowiednio udokumentowane – wynika z nowelizacji ustawy o PIT. Zasadniczą zmianą wynikającą z ustawy jest większe prawdopodobieństwo orzekania na korzyść osób, względem których prowadzone jest postępowanie o nieujawnione dochody. Ustawa określa bowiem termin graniczny do wydania decyzji ustalającej podatek, gwarancje w ramach postępowania dowodowego, zasady oraz ciężar dowodu.

Nieujawnione dochody: Od 2016 nowe zasady wydawania decyzji >>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!