« Powrót do artykułu

Unijny VAT uderza w małe polskie firmy

1 stycznia br. weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących rozliczania podatku VAT w obrocie międzynarodowym. Od tej pory przedsiębiorcy świadczący e-usługi są zobowiązani do rozliczania VAT w krajach, w których przebywają ich konsumenci. Intencją Komisji Europejskiej było to, by największe światowe koncerny nie korzystały na rozbieżności stawek. Wcześniej te międzynarodowe koncerny płaciły VAT w kraju rejestracji, a rejestrowały się tam, gdzie stawka była najniższa.

vat

żródło: ShutterStock

Kontrowersje budzi też to, że przy transakcjach międzynarodowych nie istnieje próg obrotów uprawniających do zwolnienia z VAT.

statystyki

Komentarze (1)

  • Ender(2015-10-09 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    Wystarczy wjesc na strone http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/vat/how_vat_works/telecom/index_en.htm#microbus i wszystkie zasady sa wytlumaczone, wlaczajac stawki VAT i fakturowanie we wszystkich krajach UE, juz prosciej sie nie da. Jezeli chcemy zyc w swiecie gdzie placi sie podatki tam gdzie sie sprzedaje to to jest droga. Jezli chcemy zeby podatki uciekly do innych krajow to atakujmy dalej dobre inicjatywy. Prowadzenie biznesu (legalnie) poza granicami Polski nigdy jeszcze nie bylo takie proste, moze komus jest na reke zeby odebrac ta mozliwosc malym firma...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!