Z jakich podatków zwolnione są organizacje pożytku publicznego?

Fundacje i stowarzyszenia mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego. Które z organizacji są zwolnione z opłat?

podatki, PIT, kredyt

żródło: ShutterStock

Podatek dochodowy

Zgodnie z art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podmioty posiadające status organizacji pożytku publicznego. Przepisy zwalniają z podatku dochody podatników których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego — w części przeznaczonej na te cele.

Wolne od podatku są także dochody organizacji pożytku publicznego, o których mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie — w części przeznaczonej na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!