Stawki podatku akcyzowego. Sprawdź za co faktycznie płacisz

Czy akcyza jest podatkiem od luksusu? Nakładana jest na dobra o wysokiej kumulacji zysku. W założeniu ma też ograniczyć konsumpcję używek. Zapłacimy ją kupując nawet paczkę kart do gry.

żarówka, prąd

żródło: ShutterStock

Akcyzą objęta jest energia elektryczna. Podstawą opodatkowania energii elektrycznej jest jej ilość, wyrażona w megawatogodzinach (MWh). W przypadku wyrobów elektrycznych Podstawą opodatkowania jest ich ilość, wyrażona najczęściej w litrach gotowego wyrobu w temperaturze 15 °C lub w kilogramach gotowego wyrobu, albo wartość opałowa, wyrażona w gigadżulach (GJ).

Stawka w tym przypadku to 20,00 zł/1 MWh.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • m(2015-06-10 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    a może kiedy nie płaci podatków, opłat finalny odbiorca, z czego ma płacic jak mu nie płacą i to jest dla nich normalny stan , ale np. służby mundurowe wcześniejsze emerytury musza mieć , inni nie bo to woły za darmo, bezcen i do końca sił !

    Odpowiedz
  • r(2015-06-15 13:40) Zgłoś naruszenie 00

    Chyba się pan redaktor zagalopował i wyciągnął z szafy straaaszne starocie, albo zapomniał wyjaśnić wg którego przepisu ustawy akcyzowej zapłacimy podatek przy kupnie opisanych w tytule kart do gry... Nie ma tez kart do gry w zał. 1 do ustawy... tak samo jak futer, kawy i bananów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!