Jak jest, a jak będzie? Wszystko o nowej Ordynacji podatkowej

PIT osób nieprowadzących działalności gospodarczej ma się przedawniać po 3 latach. Urząd nie będzie mógł przerwać biegu terminu przedawnienia na wymiar daniny. Jeśli postępowanie przed sądem administracyjnym będzie trwało dłużej niż 12 miesięcy, podatnikowi nie będą dalej narastać odsetki za zwłokę. Z drugiej strony nie będzie mógł liczyć na zwrot nadpłaty VAT i akcyzy, gdy w ten sposób miał się bezpodstawnie wzbogacić (dziś wynika to tylko z orzecznictwa, a nie ordynacji). Będzie można uzgadniać – w drodze konsultacji z urzędem – jak rozliczać się z podatków. Takie rozwiązania wynikają z założeń do nowej ordynacji podatkowej, przygotowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego. DGP zebrał te, które w praktyce mogą mieć największe znaczenie dla podatników.

podatki, finanse, świat

żródło: ShutterStock

Podział na przedawnienie prawa do wymiaru oraz prawa do poboru podatkuTak jest

Obecnie taki podział dotyczy jedynie podatków, w których zobowiązania powstają na skutek doręczenia decyzji urzędu ustalającej wysokość daniny (art. 68 i 70 o.p.)

Tak będzie

Podział ma obowiązywać w stosunku do wszystkich zobowiązań podatkowych, bez względu na to, czy powstają na skutek doręczenia decyzji przez urząd, czy z mocy prawa.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

 • gosc(2015-03-23 07:37) Zgłoś naruszenie 00

  Jak czytam te propozycje, w szczególności terminy przedawnienia zobowiązań to zastanawiam się - dlaczego rządzący uważają na za idiotów?
  Czy chcą by reszta przedsiębiorców i obywateli wyjechała z tego kraju?
  Nic z tego kodeksu i zmian nie wyjdzie a w szczególności na dobre obywatelom - bo urzędnicy zabezpieczyli swoje interesy (5+5 daje 10 lat przedawnienia jak chciało MF a Pani Premier się oburzała - a teraz jezt za; tylko dlatego, że inaczej ponazywali poszczególne terminy).
  Należy zmienić mentalność urzędników w przeciwnym razie nic się nie zmieni.
  Jest przecież k.p.a a niektórym urzędnikom wydaje się, że jest panem i władcą.

  Odpowiedz
 • wjw(2015-03-19 13:29) Zgłoś naruszenie 00

  A nie l
  eA nie lepiej od razu 20 lat zamiast krętactwa...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!