« Powrót do artykułu

WSA: Wydatki na aplikację adwokacką nie są kosztem firmy

Adwokat nie może zaliczyć do kosztów działalności gospodarczej wydatków poniesionych na zdobycie uprawnień zawodowych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

PIT, podatki

żródło: ShutterStock

Podatki

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • JJB(2014-02-25 09:00) Zgłoś naruszenie 00

  WSA w Rzeszowie też tak orzekł, jak aktualnie Wrocław. Były też inne orzeczenia na " nie". Sprawa nie jest jednoznaczna.

  Odpowiedz
 • Smt(2014-02-25 09:28) Zgłoś naruszenie 00

  Sprawa jest arcyprosta: jeśli bez uprawnień nie mogę prowadzić działalności (występować przed sądami, składać skarg kasacyjnych, poświadczać dokumentów), to poniesienie kosztu aplikacji jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia takiej działalności regulowanej.

  Nieuwzględnianie takich kosztów jest czystym oszustwem.

  Odpowiedz
 • JJB(2014-02-25 10:13) Zgłoś naruszenie 00

  Ad. 2 A co Proszę Pana ze szkołą podstawową. Przecież bez jej ukończenia nie może Pan być radcą bądź adwokatem. Więc koszty poniesione na zdobycie wykształcenia podstawowego również są kosztem, w myśl Pana reguły, prowadzenia działalności gospodarczej. No i gimnazjum, liceum, studia. Ciężkie pieniądze, proszę Pana. A inżynier też może odliczyć koszty studiów , a lekarz? To jednak nie jest takie proste.

  Odpowiedz
 • Smt(2014-02-25 16:12) Zgłoś naruszenie 00

  JJB, a ile procentowo osób z ukończoną szkołą podstawową zostaje adwokatem/radcą? Szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum OGÓLNOKSZTAŁCĄCE jak samo nazewnictwo wskazuje, kształtują wiedzę i predyspozycje OGÓLNE do prowadzenia RÓŻNYCH działalności i wykonywania różnych zawodów.
  Natomiast mając ukończoną aplikację radcowską lub adwokacką nie poszerzam swojej wiedzy ogólnej, ale odbywam specjalistyczne szkolenie. Nikt nie mówi o studiach prawniczych (po których można zostać komornikiem, notariuszem, sędzią, prokuratorem, kuratorem, pracownikiem administracji, pracownikiem wydawnictw prawniczych itp.), ale mowa o kształceniu specjalistycznym. Porównywanie aplikacji ze studiami jest bez sensu, bo prawnik też koszt studiów ponosi, w stopniu nie mniejszym niż inżynier czy lekarz.

  Odpowiedz
 • b.obama(2014-02-25 17:12) Zgłoś naruszenie 00

  w sumie nie dziwię się, że WSA tak orzekł. Żeby być sędzią sądu administracyjnego w ogóle nie trzeba kończyć jakiejkolwiek aplikacji.. wystarczy skończyć zaocznie prawo i być urzędniczyną w urzędzie skarbowym z odpowiednią wysługą lat. Taki mamy właśnie poziom sądownictwa

  Odpowiedz
 • blodbad(2014-02-25 18:57) Zgłoś naruszenie 00

  b.obama: spodziewam się wyższego poziomu orzecznictwa w SA po urzędnikach, niż po ex-sędziach karnistach. BTW: KRS przyjęła kogoś ostatnio do SA z grona urzędników? Chyba nie...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!