« Powrót do artykułu

Podatek od spadków i darowizn: Obecność u notariusza nie jest warunkiem zwolnienia

Osoba, na rzecz której w akcie notarialnym najbliższa rodzina ustanowiła osobistą nieodpłatną służebność mieszkaniową, nie musi zawiadamiać o tym urzędu skarbowego, by korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Nie jest przy tym także konieczna jej obecność u notariusza. Takie stanowisko wyraził wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny, odmawiając jednak podjęcia uchwały.

testament

żródło: ShutterStock

Testament

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

  • heca...(2014-02-05 06:15) Zgłoś naruszenie 00

    "...takie stanowisko wyraził wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny, odmawiając jednak... podjęcia uchwały ---to jaką to ma moc prawną..?
    czyli takie " karykaturalne pogaduchy" towarzyskie .

    Odpowiedz
  • galaxy(2014-02-04 19:26) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro tak twierdzi NSA. Pytanie tylko czy NSA doczytał ustawę, skoro tak twierdzi ... A wywód logiki prawniczej jest prosty.
    Z art. 17 a ust. 1 wynika, że podatnicy podatku (od spadków i darowizn) są obowiązani, z zastrzeżeniem ust. 2, złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru. (...)
    ust. 2. Obowiązek składania zeznań podatkowych nie dotyczy przypadków, w których podatek jest pobierany przez płatnika.
    Art. 18 informuje w jakich sytuacjach notariusz jest płatnikiem podatku (np. przy darowiźnie, nieodpłatnym zniesieniu współwłasności, a co najważniejsze dla komentowanej sprawy, z artykułu tego wynika również, (a contrario) że notariusz nigdy NIE JEST płatnikiem przy służebnościach)
    Skoro notariusz nie jest płatnikiem podatku od służebności (art. 18) -> nie ma prawa pobrać podatku, a to oznacza, że art. 17a ust. 2 nie ma zastosowania (nie ma wyłączenia obowiązku składania zeznań) -> podatniki musi złożyć zeznanie w ciągu miesiąca. Sędziom z NSA życzę przypomnienia sobie prawideł logiki wykładanej na I roku studiów. Tak na marginesie, nie ma dla mnie żadnego znaczenia czy jest, czy nie ma obowiązku składania zeznań. Irytują mnie coraz częstsze interpretacje NSA czy SN dokonywane sprzecznie z wykładnią literalną i logiczną, czego ta sprawa jest przykładem . Po co pisać ustawę, skoro NSA lub SN "wiedzą lepiej". Dodatkowo w tej sprawie przepisy są tak jasne i czytelne, że sam nie wiem dlaczego ktokolwiek miał wątpliwości.

    Odpowiedz
  • mgrek(2014-02-05 02:56) Zgłoś naruszenie 00

    Do galaxy
    Owszem. Masz sporo racji, ale spór też toczył się o to, czy ustanowienie służebności w treści umowy darowizny na rzecz nieobecnej osoby u notariusza powoduje zwolnienie czy tez nie. Jedne urzędy twierdziły, że zwolnienie nie przysluguje, bo właściciel złożył oświadczenie woli, a nie zawarto umowy, bo nie było osoby, na rzecz ktorej ustanowiona sluzebnosc. Inne urzedy uznawaly zwolnienie, bo powolywaly sie na tytul aktu notarialnego- umowa darowizny, a nie na umowe rozumiana jako zgodne oswiadczenie woli dwoch stron.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!