« Powrót do artykułu

Fiskus domaga się podatku od pogrzebów

Pogrzeb służy pojedynczym wiernym, a nie całej wspólnocie. Dlatego nie jest zwolniony z podatku od towarów i usług – twierdzi dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi.

 • Pogrzeb
 • Katarzyna Feldo menedżer w PwC
statystyki

Komentarze (53)

 • dziadek(2013-08-27 17:56) Zgłoś naruszenie 10

  dodam tylko że wszyscy ci co tak cieszą się że ksiądz zapłaci pocieszę - zasada działania vatu jest taka: jak płaciłeś księdzu 1000 to teraz zapłacisz 1000 + 230 (=VAT) razem 1230 z czego ksiądz odda do US 230 minus jego faktury zakupowe
  to kto w końcu zapłaci ten VAT?? jak myślicie wszyscy radośni???
  na moje na pewno nie ksiądz

  Odpowiedz
 • Roman(2013-08-27 07:45) Zgłoś naruszenie 00

  Nareszcie ktoś włączył myślenie.
  Każda usługa wykonywana odpłatnie przez funkcjonariuszy związków wyznaniowych powinna być opodatkowana na zasadach ogólnych.
  Przecież zwalnianie tych instytucji z obowiązków podatkowych odbywa się ze szkodą dla finansów publicznych, czyli ze szkodą dla dobra wspólnego

  Odpowiedz
 • kropka(2013-08-27 13:41) Zgłoś naruszenie 00

  Opłata za "usługi" pogrzebowe, ślubne czy chrzcielne?
  Urzędasom, którzy nie wiedzą na czym polega specyfika funkcjonowania wspólnoty religijnej, coś się pomyliło.
  Po pierwsze to nie są "usługi", ale obrzędy związane z przynależnością do danej wspólnoty religijnej, a datki nie są opłatami sensu stricto, ale darowiznami na działalność kościoła. Darowiznami na rzecz CAŁEJ WSPÓLNOTY wiernych.
  Do jej funkcjonowania potrzebne są przecież pieniądze choćby na utrzymanie budynku kościoła, opłat za prąd, ogrzewania, zakupu akcesoriów służących do posługi, no i na utrzymanie samych księży, bo wraz ze święceniami kapłańskimi, nie żyją przecież czerpiąc siłę z wiatru i słońca.

  Analogicznie - jeżeli należę do wspólnoty rodzinnej i urządzam przyjęcie urodzinowe dla rodziny, to po ugoszczeniu gości powinnam widocznie odprowadzić podatek z tytułu otrzymanych podarunków po uwzględnieniu kosztów za spożyte przez gości potrawy i wypite napoje? Przecież według interpretacji fiskusa poniosłam indywidualną korzyść, przyjęcie urodzinowe wyprawiłam w zamian za "ofiary" (prezenty), które nie mają charakteru przymusowej składki, a poza tym zwolnienie mnie z podatku pogarszałoby warunki konkurencji, gdy urządziłabym przyjęcie we własnym mieszkaniu, a nie w wynajętym lokalu.

  Pewnie kiedyś i do tego fiskus dojdzie, gdyż jego pazerność nie zna granic.

  Odpowiedz
 • Plysiek(2013-08-27 17:57) Zgłoś naruszenie 00

  1500 to jest stosunkowo średnia cena za pogrzeb bez opodatkowania. Wy naprawdę myślicie, że jak opodatkują tę usługę to dalej cena będzie w wysokości 1500 nie otóż usługa będzie droższa, a ten podatek zapłacimy my wszyscy a nie księża.

  Odpowiedz
 • Ola(2013-08-30 09:10) Zgłoś naruszenie 00

  Jeszcze trzeba z sprawić by ksiądz wystawił fakturę/ paragon za usługę. Wówczas będzie wiadomo ile zarabia w niecałą godzinę. Średnio wychodzi 1500 za odprawienie mszy. !500 na godzinę nie zarabia nawet Premier czy Prezydent.

  Odpowiedz
 • Swiatowiec(2013-08-31 07:44) Zgłoś naruszenie 00

  A MOZE JESZCZE OPODATKOWAC GRZECHY NA SPOWIEDZI A KOBIETOM ZALOZYC LICZNIKI SEKSUALNE TO BYLYBY DOPIERO PODATKI.

  Odpowiedz
 • Katolik(2013-08-27 19:16) Zgłoś naruszenie 00

  Papież Franciszek powiedział do kapłanów, że mają świadczyć usługi jak głosi Ewangelia. Słudzy boży sakramenty otrzymali darmo, więc darmo powinni dawać wiernym. Mówił dalej- Ci kapłani co biorą pieniądze za swoje usługi są najemnikami a nie sługami bożymi!. Są też złodzieje i zbóje w kościele co okradają wiernych. Ciekawe kogo miał na myśli nasz Papież? Takie sakramenty Św. jak chrzest, komunia Św. Śluby, a w szczególności pogrzeb powinny być za darmo! Parafianin przez dziesiątki lat uczestniczenia w życiu Parafii wspierał ją finansowo różnymi datkami po to aby w jego ostatniej posłudze- pogrzebie - miał zapewnioną darmowy pochówek i Msze Św.

  Odpowiedz
 • PATRIOTA1959(2013-08-27 12:10) Zgłoś naruszenie 00

  PODSTAWĄ ZMIAN W POLSKIM KOŚCIELE RZYMSKO - KATOLICKIM JEST WYSŁANIE HIERARCHÓW NA EMERYTURĘ / WSZYSTKICH / !

  Odpowiedz
 • cd(2013-08-27 19:52) Zgłoś naruszenie 00

  Tym. którzy się tak cieszą - to Wy za to zapłacicie, nie tylko księża biorą opłaty za pogrzeby firmy prywatne i pgk również.

  Odpowiedz
 • Aron999(2013-08-27 20:39) Zgłoś naruszenie 00

  Chcieliście wałęsowskich solidaruchów macie pejsaczy przebranych.Zmiejszyli o połowę za pogrzeb będziecie chować w papierowych ubraniach pod płotem.Eutanazji potrzeba a będzie dopiero fajnie pejsacze was wywiozą robiąc interes.Obrażacie wiarę księży tvn was uczy jak myślec i co pisac jak psy was pochowają.

  Odpowiedz
 • obserwator(2013-08-27 21:45) Zgłoś naruszenie 00

  Skoro kasują i nie płacą podatków to winni je płacić, ale za której partii - wybrańców narodu to nastąpi to dopiero pytanie o odważnego polityka-ów.
  Czarne kiecki sobie poradzą podniosą stawki,i tak bujają się od lat! Politykierzy ich sie bija i tu kolo sie zamyka - bagno moralne i niesprawiedliwość społeczna!

  Odpowiedz
 • Tessa(2013-08-27 13:21) Zgłoś naruszenie 00

  No to kościół wreszcie będzie odprawiał msze pogrzebową za darmo !

  Odpowiedz
 • do Michala(2013-08-27 22:20) Zgłoś naruszenie 00

  "Hej lemingu nie trać wiary. Rzekł profesor bardzo stary. Chcesz być sławny, oraz wielki. Wpieprzaj szczaw i mirabelki. A jak przeżyć ci się uda. To zobaczysz inne cuda. Z Amber Gold-u złote sztaby. Chłopów przerobionych w baby. Dwa kasyna na cmentarzu. Śluby gejów przy ołtarzu. Za Madonnę zwrot kasiory. Bezrobocia spadek spory. Sprawną kolej ekspresową. Sól drogową bardzo zdrową. Dach zamknięty na stadionie. Tunel, który w wodzie tonie. Dla Małgosi suknie nowe. Za pieniądze PO składkowe. Ze związkami cud debatę. I niewinną S. Beatę. Oraz to co się już zdarza. Los z loterii do lekarza. Pewien fircyk – bez krępacji, CUD obiecał całej nacji. Trafnie uznał – lud to kupi! Lud naiwny, ciemny, głupi. No i młodzież uwierzyła, do urn wartko podążyła. I we Wronkach i w Półtusku, dali głos Donaldu Tusku. No nareszcie jest nadzieja! Naród wybrał czarodzieja. Media wielce mu pomogły, nawet Doda wzniosła modły. To co najpierw obiecywał, po wyborach odwoływał. Toż to kawał hipokryty, rude włosy, wzrok kosmity. Serki, jabłka podrożały, a indeksy pospadały! No i w końcu stał się CUD, Czary mary… mamy SMRÓD !"

  Odpowiedz
 • Do Michala nr 2(2013-08-27 22:22) Zgłoś naruszenie 00

  Syn premiera pracuje dla kolesia, który oszukuje ludzi na grube miliony - nikt nie widzi problemu. Nie ma autostrad, sypią się nowe stadiony, Polacy nie maja pracy, młodzi wyjeżdżają za granice pracować razem z imigrantami z krajów trzeciego świata - nikt nie widzi problemu. Premier ubiera się za nasze pieniądze, chociaż zarabia nieporównywalnie więcej niż przeciętny zwykły zjadacz chleba - nikt nie widzi problemu. "Redaktor" Lis niedługo zacznie kąsać, drapać i gryźć każdego kto odważy się mieć jakiekolwiek zastrzeżenia do jego politycznych idoli - nikt nie widzi problemu. Obce państwa odbierają dzieci polskim rodzinom - nikt nie widzi problemu. Polskie rodziny nie maja pieniędzy na chleb, wysłanie dzieci do szkoły, opłacenie im najtańszych wakacji, ale my dopłacamy do nierobów z Grecji - nikt nie widzi problemu. Polskie pociągi niedługo już nawet nie będą nadawać się na złom - nikt nie widzi problemu. Nie mamy wraku tupolewa w którym zginęła nasza elita polityczna - nikt nie widzi problemu. Policjant katuje uczestnika Marszu Niepodległości - nikt nie widzi problemu. Niedługo (zamiast reformy finansów) rząd doraźnie załata dziurę pieniędzmi z naszych OFE a jak nasi ojcowie doczekają emerytur to ZUS-u już nie będzie ? nikt nie widzi problemu. A teraz w inna stronę: Jarosław Kaczyński jest za niski - tu jest problem. Jarosław Kaczyński nie ma żony - tu jest problem. Jarosław Kaczyński spojrzał w prawo zamiast w lewo - tu jest problem. Polscy kibice i Narodowcy nie chcą bić pokłonów w kierunku czekoladowego orla i różowych flag (wolą czcić bohaterów z AK) - tu jest problem. Wynalazki Kazi Szczuki i Roberta Biedronia wmawiają nam ze jesteśmy nienormalnymi homofobami - nikt nie widzi problemu. Można wyliczać i wyliczać... a na koniec tylko - Stefan Niesiołowski z pianą na ustach obraza każdego naokoło - nikt nie widzi problemu. Jarosław Kaczyński mówi ze trzeba rozliczyć złodziei - mamy klasyczny przykład "mowy nienawiści". Aha.. nie jestem fanatykiem PiS ani słuchaczem Radia Maryja. Jestem młodym, wykształconym człowiekiem!

  Pozdrawiam potrafiących myśleć !

  CHORY RZĄD = CHORA POLSKA

  Odpowiedz
 • Coś tu nie gra(2013-08-27 17:52) Zgłoś naruszenie 00

  Nie rozumiem tego artykułu. Tytuł nie odpowiada treści. Na końcu artykułu jest stwierdzenie, że Dyrektor Izby Skarbowej w ogóle nie uznaje tych czynności za podlegajace VAT. To gdzie ten podatek?

  Odpowiedz
 • Cyniczny(2013-08-27 22:49) Zgłoś naruszenie 00

  Patrząc na wymierające społeczeństwo, rozmontowanie służby zdrowia i głodujących emerytów, polskie władze nareszcie znalazły rynek, na którym będzie koniunktura!

  Odpowiedz
 • UNTERMENCH(2013-09-01 12:09) Zgłoś naruszenie 00

  BALCER JUŻ URWAŁ Z 6000 NA 4000


  CZY TEN GANGSTER JEST W RZĄDZIE

  Odpowiedz
 • mee(2013-08-28 15:50) Zgłoś naruszenie 00

  Wszysto rząd rozpatruje w kategoriach zysków i strat, ale są rzeczy które TRZEBA zrobić. Trzeba się wysrać, wyszczać i trzeba pochować zwłoki, by smród gnijącego trupa nie uprzykrzał życia sąsiadom w bloku. Czekam tylko kiedy w tym zielonym pięknym kraju wprowadzą podatek od pierdnięcia (CO2 footprint), ziewnięcia i od urodzenia. ŻENADA.

  Odpowiedz
 • antek(2013-09-02 18:08) Zgłoś naruszenie 00

  jo swoich starych pochowia pod blokiem bo nie mom kasiory)))))))

  Odpowiedz
 • pupil po(2013-09-02 10:07) Zgłoś naruszenie 00

  moim zdaniem podatek powinien zapłacić denat !!! nawet 75 % !!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!