« Powrót do artykułu

Fiskus nie oddaje VAT? W końcu można zaskarżyć jego decyzję

Do tej pory skarbówka bez żadnych wyjaśnień samowolnie wydłużała termin zwrotu firmom nadpłaconego VAT. Przedsiębiorcy nie mieli nic do powiedzenia, bo od tych decyzji nie można się było odwołać. Teraz to się zmienia.

Irena Ożóg

autor: Robert GardzinskiMaterialy Prasżródło: Materiały Prasowe

dr Irena Ożóg, partner zarządzający w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • cvv(2013-08-09 17:03) Zgłoś naruszenie 00

  skarbona -
  ale urzędnicy skarbówki w Niemczech są generalnie uczciwi i nie niszczą firm 'bo zupa była za słona'.
  W Polsce urzędnik musi być trzymany krótko na smyczy i nieustannie pilnowany, bo jak się tego nie robi natychmiast zaczyna szkodzić państwu i obywatelom.

  Odpowiedz
 • podatnik(2013-08-06 15:08) Zgłoś naruszenie 00

  wystarczy zlikwidować VAT , a wprowadzić podatek od obrotu i po kłopocie. Ale nieroby rostowskiego i tuska nie mieliby na garnitury, sukienki czy smażone dorsze.

  Odpowiedz
 • Stefan Korniluk(2013-08-06 08:22) Zgłoś naruszenie 00

  W ten sposób wsa i nsa będą orzekać o zasadności wykazanego zwrotu już na wczesnym etapie postępowania i ponosić za to odpowiedzialność - gdy po postępowaniu okaże się, że zwrot był niezasadny a egzekucja wyłudzonego zwrotu bezskuteczna (bo spółka żyła ze zwrotów, nie miała majątku)

  Odpowiedz
 • skarbona(2013-08-06 08:42) Zgłoś naruszenie 00

  "jest prawo do zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym"
  Ale w większości państw UE nie ma określonego terminu np. w Niemczech "zwrot następuje po sprawdzeniu przez urząd podatkowy zasadności". Koniec kropka. Żadnego terminu.
  Nie wiem jak pani Ożóg, ale w przeciętnym urzędzie zwrotów w miesiącu jest kilka-, kilkanaście tysięcy i na prawdę z BARDZO ważnych powodów przesuwany jest zwrot VATu. Jest to sytuacje wyjątkowa!

  Ps. Jest takie chińskie przysłowie:"nie pluj do garnaka, bo może przyjdzie ci z niego kiedyś zjeść". Rozumiem frustarację pewnych osób z powodu ..., ale klasę trzeba zachować w każdej sytuacji.

  Odpowiedz
 • mk(2013-08-06 09:40) Zgłoś naruszenie 00

  A nikt nie pisze o tym, że ten termin 60dni można zamrozić, jeśli firma chce być pewna co do daty otrzymania zwrotu z urzędu, po otrzymaniu pisma z US zawiadamiającego o niezałatwieniu sprawy w terminie 60 dni, powinna złożyć w urzędzie gwarancję bankową, ubezpieczeniową lub poręczenie na kwotę zwrotu i wtedy termin ten jest nie do ruszenia. Art. 87 ustawy o VAT

  Odpowiedz
 • demostenes(2013-08-06 09:53) Zgłoś naruszenie 00

  Sporą wadą VAT jest to, że wg założeń zwrot podatku naliczonego to prawo podatnika, w które coraz trudniej ingerować (patrz np. wyżej). Raz, że pole do nadużyć jest olbrzymie i spółek-słupów moc. Dwa, że koszty działalności administracji skarbowej są przez to o wiele wyższe. Moim zdaniem poprzez wadliwe założenia podatek ten zaczyna zjadać swój ogon.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!