« Powrót do artykułu

Rekord lewych faktur i wyłudzeń. Branże złomiarska i budowlana liderami

Więcej fałszerstw i oszustów podatkowych. Dokumenty są wprowadzane do obrotu zarówno przez małe firmy, jak i duże przedsiębiorstwa. Jednocześnie urzędy kontroli skarbowej są skuteczniejsze w zwalczaniu procederu.

Kotala Wojciech, fot Marek Matusiak

żródło: DGP

Wojciech Kotala, doradca podatkowy w kancelarii DLA Piper Wiater

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (14)

 • Ala(2013-07-29 15:04) Zgłoś naruszenie 00

  "Mechanizm jest prosty - przychodzi kontroler z US i mówi ja to uznaję za pustą fakturę proszę teraz udowodnić, że jest inaczej."

  Chyba nie do końca. W przypadku "oszustów", o których mowa w artykule to często jest tak, że oni akurat mają "dowody" na potwierdzenie dokonania transakcji, np. zdjęcia. I co z tego, codziennie mogę robić zdjęcie, że do ciężarówki ładuję tonę towaru, ale zawsze tą samą i nigdzie z nią nie jadę. Ciężko jest udowodnić komuś, że faktycznie nie dokonał transakcji, więc potwierdzeniem "oszustwa" może być to, że to podatnik nie może udowodnić, że faktycznie transakcję dokonał.

  Odpowiedz
 • trzeba zmienić rząd(2013-07-29 18:03) Zgłoś naruszenie 00

  Jedynym rozwiązaniem jest obniżenie podatku VAT do 5% i brak możliwości jego odliczania. Niestety państwo i urzędnicze nieroby są zbyt pazerne aby to zrobić. I życie byłoby prostsze. Ważne jest także zwiększenie limitu posiadania kasy do 60 000 zł dla małych firm. Przecież zamiast paragonu można wystawić rachunek nawet uproszczony dla nie VAT- owców. Niestety złodzieje na stanowiskach szykują ciemną przyszłość młodym przedsiębiorcom.

  Odpowiedz
 • Tessa(2013-07-29 22:37) Zgłoś naruszenie 00

  POpier...lone prawo PO ! VAT płaci Bogu Ducha winny nabywca!!
  DOstawca nigdy nie jest znany i ścigany !!!

  Odpowiedz
 • jestesciezalosni(2013-07-30 06:05) Zgłoś naruszenie 00

  ... a gdzie głosy specjalistów sprzed 2-3 lat mówiące że metryczki, spisy akt, niespotykane w innych branżach ustawy o odpowiedzialności majątkowej pracowników - uzdrowią sytuację... Tak szanowni czytelnicy i redaktorzy. Można wszystkich urzędasów wrzucić do 1 wora, wyszydzać, żadać zabrania wynagrodzenia, ośmieszać, nie dawać przez 10 lat podwyżki. Pan Radwan może piętnować, ze w ogóle dochodzi do wypłat wynagrodzeń ( nawet z rocznym poślizgiem 13-ka). Można napisać, że szeregowi zarabiają za dużo w stosunku do "specjalistów" ale ciekawe ilu tych specjalistów z nadania politycznego naczelników, dyrektorów uks zrobiło w swoim życiu osobistych przesłuchań i ile lat pracowali na stanowiskach bezpośredniego kontaktu... Efekt takiej propagandy to paraliż pracy, 25 mld. i szara strefa, która rozrasta sie jak w bananowych republikach.

  Odpowiedz
 • GERBER(2013-07-30 11:54) Zgłoś naruszenie 00

  Ranking dotyczy ilości stwierdzonych lewych faktur podczas kontroli skarbowych, a gdzie są urzędy skarbowe w Polsce jest ich 460, specjalnie utworzone komórki organizacyjne - Obsługa Bezpośrednia - 16 izb skarbowych na czele z dyrektorami , to jest porażka administracji podatkowej i eldorado dla oszustow. Pani redaktor jak udowodnić , że mamy do czynienia z lewymi fakturami, gdyż w niektórych rejonach Polski / Podkarpacie/ nie ma takiej mozliwości- żadne dowody nie wchodza w grę - o pustych fakurach zapomnieć bo to jest tylko problem dla tych co maja stanowiska i pieniądze i nic nie robią

  Odpowiedz
 • Mario(2013-07-31 00:30) Zgłoś naruszenie 00

  Firma X sprzedała spodnie ( z przemytu? ) na fakturę, zapłaciła od tego 40 % podatku - no to chyba super !
  Firma Y wystawiła firmie Z fakturę ( podejrzaną?) zatem firma Z odliczyła podatki, ale firma Y ma je do zapłaty - zgodnie z zasadą neutralności VAT - też jakby mało istotne.
  Co się jednak dzieje gdy przychodzi kontrola i cudownym sposobem podważa transakcję?
  firma Y jako wystawca MUSI zapłacić podatki,
  firma Z jako posiadająca pustą fakturę musi ODDAĆ odliczone podatki
  Czy to właśnie nie jest powodem tak dużej ilości wykrytych pustych faktur?

  Odpowiedz
 • Zmęczony(2013-07-30 18:10) Zgłoś naruszenie 00

  Jedni z Was drodzy Państwo piszą że winni są urzędnicy bo się czepiają niewinnych ( bo tak jest ) i są nadgorliwi bez praktycznie żadnej kary , z drugiej strony tych którzy korzystają z "faktur" nazwać złodziejami. A prawda jak zwykle leży pośrodku . Złe jest prawo i nasz bezmyślny parlament ,przedwojenny minister Kwiatkowski postawił na nogi Polskie finanse w dwa lata , a potem wziął się za Gdynię. Potrzebny nam praktyk w tej dziedzinie.
  Winne są zbyt wysokie podatki i koszta typu ZUS , nawet przy dobrych marżach i krótkich terminach płatności ciężko jest zarobić na wszystkie opłaty związane z działalnością. W artykule któryś z urzędników mówi o dużych spólkach zatrudniających po kilkanaście osób- to w myśl ekonomi jest mikroprzedsiębiorstwo! Podsumowując - My Polacy radzimy sobie jak możemy i to chyba od zawsze , a administracja zawsze nas dusi :( Zmniejszenie podatków i możliwość bardziej liberalnych odliczeń w naturalny sposób wyeliminuje handlarzy kosztów , a normalni mali i nieduzi przedsiębiorcy będą mogli normalnie zapłacić do fiskusa , nie podpierając sie pustymi kwitami.

  Odpowiedz
 • gerber(2013-07-31 10:44) Zgłoś naruszenie 00

  Obecnie w Polsce jest lklimat do lewych faktur i wyprowadzania miliardow kwot podatku vat z Urzędów skarbowych i tutaj nalezy sobie odpowiedzieć na pytanie - dlaczego tak się dzieje. Odpowiedź jest prosta - jest sprzyjajace warunki dla oszustw podatkowych - a kto jest winny - napewno nie oszuści - slabe państwo - slaba administracja podatkowa - może nie slaba ale osłabiona.

  Odpowiedz
 • Majster(2013-07-29 08:58) Zgłoś naruszenie 00

  Uważam,że wiele ma to wspólnego z tym,że z bardzo wielu operacji gosp.nie można odliczyć VAT,a i same podatki są za wysokie.Konkurencja również jest ogromna,a każdy chce się szybko wzbogacić,a konkurencja czasem daje bardzo niskie ceny za swoje produkty i usługi.CZasem na danym rynku nie ma też możliwości ciągłego prowadzenia swojej działalności operacyjnie i ludzie zaczynają kombinować.Nie mówię tu o oszustach, ale bardziej o tych, co chcą "optymalizować". Kupujesz głupie auto dla pracownika,który napędza ci klientów i nie możesz odliczyć VAT od tego auta w całości.A w 90% nie są to przecież limuzyny,tylko Focusy itp.Koszty rosną,zyski spadają...

  Odpowiedz
 • urzędnik(2013-07-29 09:55) Zgłoś naruszenie 00

  Niech Gazeta Prawna wreszcie skończy z tą głupią polityczną poprawnością i zacznie nazywać rzeczy po imieniu. Złodziej jest złodziejem, a oszust oszustem, a nie nieuczciwym podatnikiem.

  Odpowiedz
 • olo(2013-07-29 11:00) Zgłoś naruszenie 00

  To jest tylko przykrywka do tego, jak bardzo można oskubać polskiego pracodawcę. Kwestionowanie wszystkiego normalnej firmie tylko by nie oddać podatku VAT nazywane jest teraz "oszustwem podatkowym". Nagle jak grzyby po deszczu wszyscy wyłudzają VAT. Może warto się zastanowić i zobaczyć jak to wygląd z drugiej strony? Jak bardzo polski przedsiębiorca jest gnębiony, jak UKS nagina prawdę tylko by poprawić swoje statystki? O tym nikt nie wspomniał.

  Odpowiedz
 • Ala(2013-07-31 14:23) Zgłoś naruszenie 00

  do 11: Mario

  Chyba nie wiesz na czym dokładnie polegają oszustwa w VAT. Gdyby były neutralne to jakby oszuści na nich zarabiali.

  To, że po wykryciu pustych faktur wystawca płaci podatek a nabywca nie odlicza wcale nie jest aż takim powodem do ich wykrywania gdyż potem dla administracji podatkowej pozostaje jedynie problem w postaci ogromnej zaległości, której nie ma z czego zaspokoić i wychodzi, że skarbówka jest taka skuteczna.

  Wykrywa się, ich tak dużo bo jest ich tak dużo.

  A co do wcześniejszego postu sugerującego, że urzędy skarbowe niewiele robią to właśnie na podstawie informacji zbieranych przez te urzędy UKS przeprowadza kontrole.

  Odpowiedz
 • oskubany(2013-07-29 13:04) Zgłoś naruszenie 00

  Jakie fikcyjne faktury? Skarbówka chce wyciągnąć VAT dwa razy - od rzekomego sprzedawcy i rzekomego nabywcy. Najpierw niech wprowadzą zapisy w ustawie określające w jaki sposób dokumentować transakcję a później szukają pustych faktur. Mechanizm jest prosty - przychodzi kontroler z US i mówi ja to uznaję za pustą fakturę proszę teraz udowodnić, że jest inaczej. Zwykłe wyłudzenia na rzecz dziury budżetowej i Vincenta R.

  Odpowiedz
 • adam(2015-03-10 19:43) Zgłoś naruszenie 00

  Przeciez kazdy wie ze TOmasz konstanczak z sarmackej poznan wystawia lewe faktury

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!