« Powrót do artykułu

Wywiozłeś towar, nabywca zniknął, nie masz prawa do 0 proc. VAT

Jeśli spółka sprzeda coś odbiorcy spoza Unii Europejskiej, a organy podatkowe dowiodą, że taki kontrahent nie istniał, będzie musiała zapłacić podatek VAT według stawki podstawowej.

Podatki

żródło: ShutterStock

Podatki

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • Adam(2013-06-11 09:08) Zgłoś naruszenie 00

  A co wywozisz towar na Ukrainę? I mrówki wnoszą do PL? Np. Procesory, itp. Trzeba wymyślić coś nowego, np. kupić legalną upadającą firmę na Ukrainie za grosze a raczej hrywny i już.

  Odpowiedz
 • TS(2013-06-11 13:19) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo niebezpieczny przypadek. Jak w takim razie identyfikować kontrahentów spoza UE? Przy każdej transakcji jechać na miejsce i sprawdzać czy dany podmiot funkcjonuje? Czy wystarczą dane z paszportu czy też wymagać od nich dodatkowych zaświadczeń? A co w przypadku gdy podaje nieprawdziwe dane w celu zatarcia transakcji w swoim kraju? W przypadku kontrahentów ukraińskich to norma - sprzedają potem towar na bazarach. Ponadto bardzo ciekawa definicja sprzedaży - strony muszą być identyfikowalne, a paragon? Eksport został potwierdzony przez służby celne - to powinien być podstawowy dowód na zawarcie umowy sprzedaży. Przecież 0 stawka ma na celu wspieranie polskiego biznesu.

  Odpowiedz
 • Krzysztof(2013-06-10 10:40) Zgłoś naruszenie 00

  "W rezultacie organy prawidłowe przyjęły, że nastąpiła nieodpłatna dostawa towaru na rzecz nieustalonego podmiotu, dlatego nie można było zastosować 0-proc. stawki VAT, tylko 22-proc. Wyrok jest nieprawomocny."

  Czyli, w przypadku nieodpłatnej dostawy podmiot może być nieustalony, co pozwala organom podatkowym pobrać wyimaginowany podatek, ale już w przypadku eksportu, podmiot nie może być nieustalony. Cała Polska i jej wolna twórczość administracyjna.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!