« Powrót do artykułu

Koniec zwrotu VAT za materiały budowlane nie zwiększy mocno popytu

Przyjęcie przez rząd projektu ustawy o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania, czyli programu Mieszkanie dla Młodych (MdM), przesądza również o losie zwrotu części VAT za materiały budowlane. Pieniądze będzie można odzyskać tylko w przypadku zakupów dokonanych do końca 2013 r. Od 2014 r. ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym przestanie działać. Oszczędności rząd przeznaczy na MdM.

budowa domu

żródło: ShutterStock

Budowa domu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (7)

 • mc(2013-05-15 09:09) Zgłoś naruszenie 00

  Czytam i przecieram oczy ze zdumienia: "...przewidują, że konkretne już prace nad likwidacją zwrotu VAT mogą się przełożyć w tym roku na wzrost zainteresowania zakupami" Jakim to sposobem likwidacja zwrotu VAT ma przełożyć się na większy popyt. Przecież polegała ona na zwrocie części tego podatku za zakupione materiały budowlane na remont lub budowę nieruchomości mieszkalnej, a dokładnie różnicy pomiędzy obecną stawką 23% (wcześniej 22%), a stawką sprzed podwyżki tzn. 8% obecnie (7% przed 2011). Reasumując klient dzięki temu otrzymywał zwrot 15% wartości netto towaru, a teraz zapłaci pełną kwotę i nie otrzyma żadnego zwrotu. A więc zapłaci de facto 15% więcej i to ma go zmobilizować do zakupów. Jak można pisać takie idiotyzmy.
  Jeśli chodzi o program MdM, to i tak nie poprawi znacząco sytuacji na rynku mieszkaniowym. Jest tylko na papierze i nikt nie wie, kiedy przejdzie przez proces legislacyjny. A może utkwi w szufladach, tych "pełnych ustaw", gdzie zaginął już niejeden projekt. W porównaniu do Rodziny Na Swoim jest znacznie gorszy tzn. będzie miał mniejszy zasięg i kwotowo też znacznie mniejsza pomoc. Póki co PO wszystko zabiera i demontuje, a nie daje nic w zamian. Podziękujemy na wyborach...

  Odpowiedz
 • rf(2013-05-15 17:19) Zgłoś naruszenie 00

  mc chyba nie zrozumiałeś, likwidacja zwrotu VAT powinna przełożyć się na większy popyt w 2013 r., to oczywiste..dlaczego? Ponieważ tylko za zakupy dokonane do końca 2013 r. będzie można odzyskac czesc wydanego VAT... więc jeżeli ktoś planuje remont to przyspieszy go i zrobi w 2013 r. a nie w 2014 r. i pozniej, co powinno zwiększy popyt na materiuły budowlane w 2013 r.

  Odpowiedz
 • Roczarowany(2013-05-15 21:33) Zgłoś naruszenie 00

  Przeciecz miało być tak ze osoby które odliczają VAT od materiałów budowlanych do końca 2013 r. będą mogły tak robić jeszcze przez kolejne 5 lat. Dlaczego tak nagle się to zmieniło ?

  Odpowiedz
 • A TAKI TAM(2013-05-16 12:51) Zgłoś naruszenie 00

  Prawa nabyte się nie zmienią, dotyczyć będą one jednak zakupów dokonanych do końca 2013 r.

  Odpowiedz
 • ewrwerwr(2013-05-19 09:45) Zgłoś naruszenie 00

  Odliczanie, odliczaniem, ale nikt kogo znam nie odlicza, bo się boją Urzędu Skarbowego.

  Odpowiedz
 • Jerzy(2013-05-22 08:33) Zgłoś naruszenie 00

  Złodzieje. Banda Tuska. Przecież zwrot różnicy miał rekompensować konieczność podniesienia VAT po wejściu do UE a nie jest specjalną ulgą. Weszliśmy do UE i ludzie zapomnieli po co to było i godzą się na płacenie większego VAT.
  Już dzisiaj pomimo istnienia zwrotu słyszę w hurtowaniach: na fakturę to 900zl/coś a bez faktury 720zł czy jakoś tak. Jak zlikwidują możliwość zwrotu różnicy nikt się nie będzie zastanawiał.

  Odpowiedz
 • Inwestor(2013-06-20 11:08) Zgłoś naruszenie 00

  A ja odliczami i już dwukrotnie otrzymałem pokaźny zwrot. Co prawda same wypełnienie wniosków jest dość skomplikowane i urząd robi wszystko, by mozliwie duże pozycji wykreslić, jednak pieniądze trafiły na moje konto. Penie ktoś powie, ze mam układy - ale nie - po prostu korzystam ze swoich praw i tyle.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!