« Powrót do artykułu

Firma w budynku grozi wyższym podatkiem od nieruchomości

Jeśli współwłaścicielem nieruchomości jest przedsiębiorca, to podatek od nieruchomości płaci według podwyższonej stawki. Nie dotyczy to domów mieszkalnych.

Rozliczanie podatku od nieruchomości

żródło: DGP

Rozliczanie podatku od nieruchomości

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (10)

 • abc(2011-12-12 09:24) Zgłoś naruszenie 00

  Wyrok nie jest prawomocny i jest zaskarżony do NSA.

  Odpowiedz
 • kola(2011-12-12 11:24) Zgłoś naruszenie 00

  Sędzi wydający taki wyrok popisał siĘ najwyższej klasy NIEKOMPETENCJĄ.
  Idąc tropem sędziego jeżeli w budynku mieszka jeden przestępca i otrzymuje on wyrok do odsiadki to do więzienia idzią wszyscy mieszkańcy budynku. Dzieci i babcie też . Paradne .
  Może w końcu należało by ustanowić jakiś urząd kontrolny nad bzdurnymi i nieobliczalnymi działaniami sędziów i prokuratorów. Bo życie pokazuje ,że jest ich zadziwiająco dużo. Zbyt dużo aby te urzędy działały nadal bez nadzoru i kontroli.
  Takie działania sądownictwa i prokuratury powodują ,że ludzie nie mają ani zaufania ani szacunku do PRAWA.

  Odpowiedz
 • lc(2011-12-12 13:28) Zgłoś naruszenie 00

  Kola, oczywiście, ludzie którzy NIE MAJĄ POJĘCIA o systemie polskiego prawa po wyroku WOJEWÓDZKIEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO zaczynają płakać, tak jak Ty. Ci, którzy mają pojęcie w temacie zaczynają się śmiać, bo wiedzą, że do prawomocności jeszcze daleka droga, droga przez NACZELNY SĄD ADMINISTRACYJNY. W NSA czas oczekiwania na rozprawę to ok. roku, więc zdążysz zapomnieć o tym, co napisałeś i za rok nieświadomy pochwalisz polskie sądownictwo w tej samej sprawie.

  Odpowiedz
 • lc(2011-12-12 13:30) Zgłoś naruszenie 00

  A propos jeszcze przykładu z więźniem. Kompletnie nietrafiony, bo nie widzę powiązania prawa karnego z prawem współwłasności na nieruchomości wspólnej, od której trzeba odprowadzić podatek. Przyzwyczaiłem się jednak, że najwięcej do powiedzenia mają w Polsce Ci, którzy mają najmniej w głowie na dany temat. Ot, pobiadolić każdy może.

  Odpowiedz
 • xyz(2011-12-12 14:42) Zgłoś naruszenie 00

  Mylisz się Ic. Sądownictwo działa z pieniędzy PODATNIKÓW. I drażni mnie jak ktoś niekompetentny wyrzuca w błoto moje pieniądze. Poza tym czasami mam wrażenie ,że ustawy w Polsce są tak żle pisane tylko po to aby brać prawnicza miała zajęcie na kolejne lata . Bo trzeba prawnika aby udowodnił w sądzie co autor ustawy miał na myśli. A i organa skarbowe jak i prokuratorzy i sędziowie dzięki temu mają pełne ręce roboty.
  A może by tak nie zapłacić za bezsensowna pracę sądu, która od razu jest zaskarżana . Jedynie to może zmusić do myślenia.

  Odpowiedz
 • józek(2011-12-12 20:31) Zgłoś naruszenie 00

  Podatek od nieruchomości należy zlikwidować, gdyż jest to podatek od dochodów już opodatkowanych podatkiem dochodowym. To nie jest podatek tylko wielkie szabrownictwo.

  Odpowiedz
 • Karol(2011-12-13 07:41) Zgłoś naruszenie 00

  A jak winien wyglądać podatek od nieruchomości gdy właściciel mieszkania (we wspólnocie) prowadzi działalność gospodarczą a podaną siedzibą firmy jest jego mieszkanie? Chodzi mi o te jednoosobowe firmy (przedstawicieli itp.)

  Odpowiedz
 • af(2011-12-13 21:12) Zgłoś naruszenie 00

  Kto w końcu wywali na minimalne emerytury tych prawniczych oszołomów!

  Odpowiedz
 • pp(2011-12-14 07:21) Zgłoś naruszenie 00

  Kuglarzy żyjących za naszą kasę jest wielu. Prezes TV Dworak oznajmił że abonament płacić będą wszyscy co mają w domu gniazdka elektryczne a do nich podłączony prąd. Rozwijając ten sposób rozumowania podatek OC za auto winni płacić wszyscy którzy obok swojej posescji,mieszkania mają drogę a nigdy nie mieli samochodu.

  Odpowiedz
 • Józef Lew(2011-12-18 01:28) Zgłoś naruszenie 00

  Jeżeli wyrok sądu, tak jak opisuje to dziennikarz, jest prawdziwy, to faktycznie sędzia nie popisał się wiedzą - i to na poziomie podstawowym, Otóż zwiększony podatek od nieruchomości, ustalany przez prezydenta, wójta lub inny organ samorządu terytorialnego, obowiązuje tylko w tej części nieruchomości, która wykorzystywana jest na działalność gospodarczą. Pozostała część nieruchomości, np lokale mieszkalne, opodatkowana jest stawką o wiele niższą. Przykładowo - jeżeli w budynku są trzy lokale mieszkalne, ale jeden z nich będzie użytkowany formalnie jako np biuro, albo gabinet lekarski, to ten lokal opodatkowany będzie podatkiem od nieruchomości wyższym od lokali wykorzystywanych jako mieszkania około 38 razy! Zaznaczam - to samo mieszkanie, tylko że użytkowane na działalność gospodarczą. I tu leży największy problem, który powoduje ogromne straty gospodarcze, gdyż tak wysoki podatek, niszczy wszelką przedsiębiorczość i zuboża ciężko pracujących na siebie ( i na zachłanne państwo) ludzi. Można, populistycznie powiedzieć, za ludźmi obarczonymi chorobą lewicowości, że takie biura wynajmują lekarze, adwokaci i duże firmy, więc są bogaci to niech płacą! Jednak fakt pozostaje faktem,że występuje tutaj wyraźny bark równowagi prawnej pomiędzy różnymi podmiotami i nieuzasadniony ucisk fiskalny, który przenosi się bezpośrednio na kondycję finansową społeczeństwa. Jest jeszcze problem częściowego użytkowania lokalu mieszkalnego na prowadzenie działalności gospodarczej. Jest to prawnie dozwolone, ale żeby sobie np odliczyć w kosztach podatkowych tą część mieszkania, trzeba mieć fakturę wystawioną przez wynajmującego, a jeżeli jest się właścicielem mieszkania, wtedy decyzję np prezydenta miasta z wyliczonym podatkiem od nieruchomości za część lokalu użytkowanego na działalność gospodarczą. Ponieważ jednak niewarta skórka za wyprawkę, większość ludzi nie zgłasza tej części lokalu do opodatkowania podatkiem 38 razy większym. Tak wysokie opodatkowanie działalności gospodarczej powoduje, że we wszystkich miastach Polski w większości budynków stoją wolne lokale, które nie znajdują nabywców na prowadzenie w nich np biur czy usług. Jest to już w tej chwili zjawisko masowe. I kto na tym cierpi? Całe społeczeństwo. Tak ślepa zachłanność Państwa przyczynia się do biedy i podważa zaufanie do wszelkiej władzy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!