« Powrót do artykułu

„Wykonywanie budowli” czy „kompleksowa usługa pogrzebowa”? Spór o VAT za postawienie nagrobka

Profesjonalny kamieniarz nie świadczy kompleksowej usługi pogrzebowej, jeżeli nie zajmuje się pochówkiem ani zarządzaniem cmentarzem. Nie ma więc prawa do 8-proc. stawki podatku – orzekł WSA w Poznaniu.

 • Chodziło o przedsiębiorcę, który zajmował się m.in. wykonywaniem nagrobków i pomników cmentarnych. Doliczał 23 proc. VAT, traktując usługę jako wykonywanie budowli wraz z montażem na cmentarzu
 • Cmentarz na Olczy
statystyki

Komentarze (3)

 • noel(2020-02-25 09:42) Zgłoś naruszenie 02

  To drobiazg, za który zapłaci zamawiający usługę. W końcu na to go stać, bo zgarnia na pochówek niewyobrażalnie wielką kasę.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • illy(2020-02-25 11:13) Zgłoś naruszenie 01

  panie kamieniarzu, pssst, idź pan po interpretację, że jesteś twórcą świadczącym usługi twórcze "wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania" i będzie pan mógł stawkę 8% stosować :) :) artyści wiadomo mogą. architektom i designerom też pozwalają. tatuażystom się udaje... to i pan możesz licencje na rzeźbę sprzedawać (bo pewnie powtarzalny model) wraz z przekazaniem jednego egzemplarza w wyznaczonym miejscu :)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!