« Powrót do artykułu

Biała lista VAT: Jakie narzędzia oferują banki do weryfikacji rachunków na białej liście. I czy jest to odpłatne

Przedsiębiorcy, chcąc sprawdzić, czy numer rachunku kontrahenta znajduje się w wykazie podatników VAT, mogą liczyć na pomoc banku. Nie zawsze jednak nieodpłatnie.

VAT, podatek, podatki

żródło: ShutterStock

Według fiskusa na białą listę powinny trafiać nawet niewielkie cykliczne płatności, o ile tylko sama transakcja jest warta więcej niż 15 tys. zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • Skandal Pekao(2020-01-23 17:37) Zgłoś naruszenie 20

  Pewien bank (Pekao SA) poszedł tak daleko, że wszystkim przedsiębiorcom w Polsce włączył płatną i przymusową usługę weryfikacji rachunku kontrahenta z białej listy. Jeżeli Klient sobie tego nie życzy, musi złożyć stosowny wniosek.

  Odpowiedz
 • sputnick(2020-01-16 19:35) Zgłoś naruszenie 10

  Pewien bank poszedł tak daleko, że aby zrobić przelew na rachunek w MPP nr NIP dostawcy podawany wówczas w przelewie musi być zgodny z rachunkiem bankowym (rachunek przypisany do tego NIP na białej liście). Taki wymóg absolutnie nie wynika z przepisów i bank się okazuje jest bardziej restrykcyjny od fiskusa. Przepisy dopuszczają przelew na rzecz podmiotu trzeciego i opisują jak ten podmiot trzeci ma się zachować.

  Odpowiedz
 • eko(2020-01-29 14:15) Zgłoś naruszenie 00

  Napiszcie proszę, w jakiej wysokości są te opłaty?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!