« Powrót do artykułu

Zmiany w ordynacji podatkowej. Tabelaryczna ściągawka na 2020 rok

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2200) - tabelaryczna ściągawka na 2020 rok.

podatki 1

żródło: ShutterStock

podatki 1

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • hlhenryk(2020-01-14 12:47) Zgłoś naruszenie 20

    Z elementarnego kursu logiki wiadomo, że każde uszczegółowienie jakiegokolwiek przepisu zmniejsza zakres jego obowiązywania, bo nieprzewidywalność sytuacji jest nieunikniona i ...nieskończona. Obszerna Ordynacja podatkowa – to pole do popisu dla specjalistów od „optymalizacji” podatków. Dlatego też zamiast setek szczegółowych postanowień wystarczy ustalić przepisy ogólne. Marzy mi się proste i zrozumiałe dla wszystkich prawo podatkowe, które można by zmieścić na jednej karteczce formatu karty płatniczej. Np.: Art.1. Powszechny obowiązek podatkowy obejmuje wszystkie osoby cywilne i prawne uzyskujące przychody na terenie Polski w dowolny sposób. Art.2. Osoby cywilne mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku, określanej na poziomie rocznych kosztów utrzymania rodziny czteroosobowej, obliczonych jako (np.) dwunastokrotność minimum egzystencji z roku poprzedzającego datę uzyskania przychodu. Art.3. Podatek w wysokości (np.!) 10 procent od miesięcznej kwoty przychodów wyższych od 1/12 części kwoty wolnej od podatku, należy wpłacać na konto....... z opóźnieniem nie dłuższym niż (np.) trzy miesiące od daty uzyskania przychodu. Art.4. Dokumentację przychodów i wpłat podatku należy przechowywać przez okres pięciu lat i okazywać na każde żądanie urzędów lub osób upoważnionych do kontroli. Art.5. Kary za uchylanie się od powszechnego obowiązku podatkowego reguluje Kodeks Karny Skarbowy. I tyle! Żadnych ulg, żadnych wyjątków, żadnych niejasności!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!