« Powrót do artykułu

Jaki PIT i PCC od zakupu środka trwałego od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabył 26 sierpnia 2019 r. od osoby fizycznej (zamieszkałej w Polsce) nieprowadzącej działalności gospodarczej sześcioletni samochód osobowy za 48 000 zł. Popisanie umowy kupna-sprzedaży oraz przekazanie samochodu nastąpiło w Polsce. Dowodem nabycia jest umowa, w której nabywca kwituje odbiór zapłaty (gotówką). Jeszcze przed formalnym przerejestrowaniem pojazdu w wydziale komunikacji urzędu gminy i zawarciem własnej umowy ubezpieczenia OC pojazdu przedsiębiorca 26 sierpnia 2019 r. wprowadził nabyty samochód do ewidencji środków trwałych, wybierając indywidualną stawkę amortyzacyjną w wysokości 40 proc. Na moment wprowadzania samochodu do ewidencji środków trwałych nie zapłacił jeszcze podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży tego samochodu. Przedsiębiorca nie uwzględnił wartości tego podatku w wartości początkowej samochodu, lecz nie jest pewien, czy dobrze postąpił. Samochód został wprowadzony do środków trwałych firmy, ale przedsiębiorca zamierza w niewielkim zakresie wykorzystywać go także na potrzeby osobiste. Przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Jak powinien rozliczyć nabycie pojazdu na gruncie VAT, PIT i PCC? Zaliczki na PIT i VAT przedsiębiorca płaci za okresy miesięczne. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć zakup tego samochodu na gruncie VAT, PIT i PCC?

podatki

żródło: ShutterStock

W związku z nabyciem pojazdu nie wystąpi u przedsiębiorcy podatek naliczony podlegający odliczeniu, gdyż samochód został kupiony od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej na umowę kupna-sprzedaży – jego sprzedaż nie podlegała zatem VAT. Dlatego nabycie pojazdu jest na gruncie VAT neutralne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!