« Powrót do artykułu

Jaki VAT i CIT od usługi gotowości do świadczenia doradztwa gospodarczego

Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) zajmuje się świadczeniem usług doradztwa gospodarczego. W grudniu 2018 r. spółka podpisała umowę o świadczenie usług doradztwa prawnego z firmą X (podatnik VAT czynny) od 1 stycznia 2019 r. Zgodnie z nią usługi wynagradzane w formie abonamentu są rozliczane za okresy miesięczne. Taka miesięczna wysokość abonamentu wynosi 3000 zł plus należny VAT. Wynagrodzenie przysługuje także za miesiące, kiedy faktycznie nie dojdzie do świadczenia usług doradczych – w tym przypadku wynagrodzenie należne jest za usługi gotowości do świadczenia usług doradztwa gospodarczego. W lipcu 2019 r. doszło do pierwszego przypadku, kiedy to nie została faktycznie wykonana żadna usługa i 12 sierpnia 2019 r. spółka wystawiła dla firmy X fakturę za usługi gotowości do świadczenia usług doradztwa gospodarczego na kwotę 3690 zł (w tym VAT 690 zł) z siedmiodniowym terminem płatności. Czy spółka prawidłowo wystawiła tę fakturę i jak powinna rozliczyć usługi gotowości wyświadczone w lipcu 2019 r. na gruncie VAT i CIT? Właściwą dla spółki stawką CIT jest 19 proc., a rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy.

biznes, firma, analiza, analityk, doradca

żródło: ShutterStock

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • jofaisogi(2019-08-17 18:54) Zgłoś naruszenie 10

    Tak oczywiście, podatnik postąpił prawidłowo wystawiając fakturę 12 sierpnia, tylko jest małe ALE - dochodowy i VAT należne są za lipiec, więc w rozliczeniu miesięcznym należy tę fakturę z 12 sierpnia uwzględnić do lipca. O tym autor nie wspomina wyraźnie, a podatnik będzie miał z każdym kolejnym miesiącem powiększające się zaległości odsetkowe ponieważ regularnie będzie płacił CIT i VAT o miesiąc za późno. Problem jest w przypadku rozliczeń z zestawieniami, bo jak firma zakończy miesiąc w dniu 31 lipca to ma tylko ten dzień na: a/ przygotowanie zestawienia za cały miesiąc, b/ przesłanie i uzyskanie zatwierdzenia od kontrahenta, c/ wystawienie faktury.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!