« Powrót do artykułu

Ryczałt a najem mieszkania. Dobrze skonstruowana umowa to mniejszy podatek

Wynajmujący mieszkanie nie zawsze zapłaci podatek jedynie od kwoty czynszu ustalonego najemcy. Zaliczka na poczet uregulowania rachunków może być potraktowana jako przysporzenie majątkowe. Wszystko zależy od zapisów w umowie najmu – wynika ze stanowiska KIS.

mieszkanie

żródło: ShutterStock

Czy przy najmie mieszkania opodatkowaniu podlega wyłącznie kwota czynszu?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (7)

 • emerytowany marek(2019-06-02 08:34) Zgłoś naruszenie 105

  pozwolić najemcy płacić rachunki to po roku mieszkanie może być tak zadłużone że nie warte sprzedaży

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • realista(2019-06-02 08:58) Zgłoś naruszenie 93

  Idiotyzm skarbówki ! -oderwanie od rzeczywistości. Wynajmujący płaci sam koszty eksploatacyjne - kpina z prawa własności lokalu . Interpretacja !?..... przecież muszą zbierać na 500 plus !. Niech US sprawdza swoich pracowników którzy wynajmują mieszkania i lokale , jak oni się rozliczają!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • BREDNIE(2019-06-02 15:09) Zgłoś naruszenie 90

  To wszystko brednia i gra słów. Przecież wynajmujacy nie moze zapłacić za prąd czy gaz w zamian za właściciela, bo to nazwisko właściciela widnieje na blankietach. Co więc ma miec znaczenie ? Kto na poczcie płaci, czy płaci swój blankiet, czy właściciela mieszkania ? Za co ma właściciel płacić do US - podatek od zużycia mediów przez wynajmujacego ? To własciciel na tym coś skorzystał ?

  Odpowiedz
 • emeryt(2019-06-02 12:18) Zgłoś naruszenie 54

  Przelewy za rachunki na konto wynajmującego, to ryzyko bo tak kombinują, ze najemca w okresie rozliczeniowym dopłaca mu kolosalne pieniądze za media. w moim przypadku jest to dziesięciokrotnie większe zużycie np wody i CO niż u sąsiadów z pietra i chociaż nie "napełniam basenu" nie ma woli wyjaśnienia tego zużycia, bo po co? można zawsze zabrać dla siebie kaucje, pomijając to , ze ceny najmu są ogromne jak na nasze np emeryturki .Pazerni wynajmujący biorą kasę na dwa czynsze + media i jeszcze oszukują bo im mało. nie każdy najemca niszczy mieszkanie i zadłuża,

  Odpowiedz
 • Zenek(2019-11-11 13:23) Zgłoś naruszenie 30

  W umowie musimy oddzielić koszty eksploatacyjne plus czynsz od opłaty za wynajem za którą płacimy podatek.Na koniec miesiąca przedstawiam najemcy rachunki za prąd,gaz i wodę plus czynsz,płaci mi na konto a ja robię opłaty jako pośrednik i od tej sumy nie płacimy podatku.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!