« Powrót do artykułu

Czy zasądzone przez sąd koszty zastępstwa procesowego są opodatkowane VAT?

 Pytanie wydaje się banalne, ale jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach.

podatek, księgowość, finanse

żródło: ShutterStock

Przedstawiony problem wymaga więc ujednolicenia zasad postępowania i przede wszystkim reakcji ministra finansów, np. w postaci interpretacji ogólnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • Astra(2019-11-12 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    "ełnomocnicy obniżają o VAT zasądzone przez sąd opłaty, określone rozporządzeniem ministra sprawiedliwości. Tym samym obniżają również podstawę opodatkowania" No chyba nie. Opodatkowane jest świadczenie usług za wynagrodzeniem (nieodpłatne świadczenie usług tylko wyjątkowo może podlegać opodatkowaniu. Natomiast podstawą opodatkowania jest niewątpliwie wartość otrzymanego wynagrodzenia obniżona o VAT (wszystko co stanowi zapłatę - art. 29a ust. 1 ustawy VAT). Podstawa opodatkowania nigdy nie obejmuje VAT (art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy VAT) Skoro otrzymano tylko 100 i nikt już 23% nie dopłaci to znaczy, że podstawa do opodatkowania (wszystko co stanowi zapłatę) musi zostać o ten VAT obniżona (VAT do podstawy się nie wlicza). Zatem VAT już w tym 100 musi być ujęty i należy traktować otrzymaną kwotę jako kwotę brutto. Często mnie zastanawia skąd się bierze to powszechne (nadgorliwe?) podejście, że VAT jeszcze do wszystkiego trzeba doliczyć i ponieść samemu z własnej kieszeni - skoro opodatkowane ma być "odpłatne świadczenie usług" i to tylko w granicach odpłatności (tego co stanowi zapłatę, z prawem do korekty gdy tej zapłaty nie otrzymano)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!