« Powrót do artykułu

Wyrok TSUE. Przełom w walce z optymalizacjami podatkowymi

Fiskus mógł kwestionować zwolnienie z podatku wypłacanych za granicę odsetek bądź dywidend, jeśli tylko miał uzasadnione podejrzenia o nadużyciu prawa.

podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

żródło: ShutterStock

TSUE wyjaśnił też, co powinni brać pod uwagę urzędnicy podatkowi przy badaniu, czy dana transakcja jest sztuczna (patrz ramka). Może o tym świadczyć np. to, że odsetki trafiały do spółek działających bez ekonomicznego celu, jedynie w celu uzyskania fiskalnej korzyści.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • j.(2019-03-07 18:28) Zgłoś naruszenie 11

    Ciekawe, czy któryś z optymalizatorów podatkowych się w Wielkim Poście nawróci i zacznie oddawać „co cesarskie” swojemu „Cesarzowi”, zamiast jakiemuś innemu, z egzotycznej wyspy... Bardzo ciekawe, ale... chyba nawet z przysłowiową świecą się nie znajdzie ambony, z której o takich sprawach się będzie mówić w czasie wielkopostnych rekolekcji, a w moim głębokim przekonaniu można, sięgając do źródeł, czyli do Ewangelii, łatwo dojść do wniosku, że z tą Ewangelią nieoddawanie „Cesarzowi, co cesarskie”, może być bardziej sprzeczna aniżeli antykoncepcja i in vitro, choć o tych sprawach z ambon będzie zapewne aż za bardzo głośno. Problem jest zresztą szerszy, bo w sferze biznesu aż się roi od zjawisk wątpliwych moralnie, ale jeśli wszystko się dzieje z dala od alkowy, to księża się mało tym interesują. No i to jest jedna z możliwych odpowiedzi na pytanie, dlaczego ten świat jest taki zły! Acha... mam nadzieję, że księża albo osoby zaangażowane religijne też tu są, bo to przede wszystkim do nich!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!