« Powrót do artykułu

Jak księgować faktoring i jaki ma to wpływ na strukturę kapitałów

Jednostka zawarła z bankiem umowę faktoringu pełnego (bez regresu). Zgodnie z tą umową faktor przejmuje ryzyko związane z niewypłacalnością dłużnika i wypłaca faktorantowi 100 proc. wartości faktury natychmiast po jej wystawieniu z potrąceniem należnej faktorowi prowizji. Jednostka przedstawiła faktorowi fakturę za sprzedany towar za kwotę 17 255 zł. W dniu jej wystawienia faktor przekazał faktorantowi kwotę 16 048 zł, tj. po pomniejszeniu o należną prowizję. Faktorant otrzymał fakturę faktoranta na kwotę 1207 zł brutto (w tym VAT 225,70 zł). Jakie operacje należy przeprowadzić w księgach?

żródło: DGP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • Jamas(2019-04-03 09:20) Zgłoś naruszenie 10

  Trzeba pytać, dobra firma oferująca faktoring rozwieje wszelkie wątpliwości. Ze swojego doświadczenia powiem, że warto skorzystać samemu z prawnika co by postawić kropkę nad i :) Polecam sobie poczytać o bibby financial services, jedna z większych firm faktoringowych w PL (choć są z UK)

  Odpowiedz
 • Jango(2019-03-05 21:12) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo przydatne wskazówki, przydadzą się, żeby też lepiej zrozumieć usługę faktoringową ;)

  Odpowiedz
 • tomas(2019-03-17 20:26) Zgłoś naruszenie 00

  A ja u swojego faktora (NFG) dostaję 100% wartości swojej faktury i na prowizje mi osobną wystawiają - nie tak jak napisaliście w artykule.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!