« Powrót do artykułu

Zbiorcza faktura korygująca w walucie obcej. Po jakim kursie?

Powszechną praktyką wśród przedsiębiorców, zwłaszcza w handlu, jest przyznawanie rabatów posprzedażowych. Zdarzenie to dokumentowane jest wystawieniem faktury korygującej, w tym nierzadko zbiorczej faktury korygującej, co wprost dopuszcza art. 106j ust. 3 ustawy o VAT. W przypadku gdy kontrahenci rozliczają się w walutach obcych, co często ma miejsce także w transakcjach krajowych, korekta wystawiana jest w walucie obcej i zachodzi wtedy konieczność odpowiedniego jej przeliczenia na złote. Jaki kurs walutowy należy w takim przypadku zastosować na potrzeby VAT i podatków dochodowych?

Faktura, podatki

żródło: ShutterStock

W zakresie VAT w przypadku korekt dokumentujących rabaty w interpretacjach indywidualnych wskazuje się zasadniczo na stosowanie kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia tej faktury korygującej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!