« Powrót do artykułu

Ministerstwo Finansów broni przepisów dotyczących cen transferowych

W artykule pt. „Nie ma przepisu, ale nadal jest obowiązek” (DGP nr 16/2019) napisaliśmy o wątpliwościach czytelników dotyczących podstawy prawnej sporządzania dokumentacji cen transferowych za 2018 r. Przedstawiliśmy zarówno ocenę czytelników (którzy twierdzą, że takiej podstawy brak), jak i odpowiedź Ministerstwa Finansów (które utrzymuje, że podstawa jest). Artykuł spotkał się z dużą reakcją czytelników, a MF postanowiło szerzej uzasadnić swoje stanowisko. Publikujemy je w całości, aby nasi czytelnicy mogli zapoznać się z argumentacją resortu w tej kontrowersyjnej kwestii.

Ministerstwo Finansów

żródło: ShutterStock

Przepisy dotyczące cen transferowych, wprowadzone ustawą z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o PIT, ustawy o CIT, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 2193), zwanej dalej „ustawą zmieniającą”, stosuje się – co do zasady – do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2019 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • masd(2019-02-06 12:40) Zgłoś naruszenie 20

    Wyjaśnienia resortu są błędne, albowiem ich założenia bazują na blędnym przekonaniu,wynikajacym ze zlej interpretacji 32 ust. 1 Zasad Techniki Prawodawczej wg ktorej niby rozporządzenie dzieli losy ustawy, na podstawie której zostało wydane. Owszem dzieli ale tylko w przypadku gdy ustawa jest uchylana. Natomiast jesli ustawa zostaje zachowana,w szczegolnosci przepis upowazniajacy do wydania rozporzadzenia, to nie zawsze oznacza ze takie rozporzadzenie pozostaje w mocy. Paragra 30 ust 2 pkt 5 Zasad Techniki Prawodawczej stanowie, ze w przepisach przejsciowych rozstrzyga sie czy i w jakim zakresie utrzymuje się czasowo w mocy przepisy wykonawcze wydane na podstawie dotychczasowych przepisów upoważniających. Jesli w przepisach przejsciowych nie ma nic o zachowaniu w mocy rozporzadzen, to one przestaja obowiązywac.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!