« Powrót do artykułu

Samochody w firmie 2019: Zmiany w zasadach rozliczania kosztów

Samochód już dawno przestał być luksusem (chociaż trzeba uczciwie przyznać, że wszystko zależy od marki). Jest to po prostu środek transportu, narzędzie służące do przemieszczania się. W efekcie łatwo jest go powiązać z dowolnym rodzajem działalności gospodarczej, a w konsekwencji koszty związane z pojazdem można rozliczać w ramach firmy.

samochód

żródło: ShutterStock

Czy trzeba składać w urzędzie skarbowym pismo o odliczaniu pełnych kosztów uzyskania?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

  • j.(2018-12-13 18:30) Zgłoś naruszenie 111

    Już od dawna jest tak, że jak się chce kupić auto do działalności gospodarczej i chce się działać legalnie, to należy kilka miesięcy wcześniej wystąpić do Izby Skarbowej o wydanie kilku interpretacji na raz. Np.: Jak to będzie z tym odliczeniem VAT-u, jeśli przedsiębiorca od czasu do czasu pojedzie firmowym autem do lekarza, a co będzie z tym ubezpieczeniem, a jak rozliczyć amortyzację, a abonament RTV, jeśli jest radio w aucie, a co z wymianą opon i np. myciem auta, albo różnymi materiałami eksploatacyjnymi, albo opłatą za badanie techniczne i niezbędne naprawy (jak to wszystko rozliczyć proporcjonalnie do jazdy do lekarza i o to pomniejszyć koszty?...) Kiedyś było w modzie "auto z kratką", później cały szereg innych "wynalazków", teraz podobno się będzie opłacało, żeby kupić auto na... teściową! ... Ech... gdyby taki Wokulski miał działać w dzisiejszych warunkach i zamiast robić interesy z Suzinem musiałby ślęczeć dzień w dzień nad ciągle zmieniającymi się i niejasnymi przepisami na temat rozliczania kosztów firmowej furmanki, jak również interpretacjami i orzeczeniami carskich sądów w tym zakresie, to z pewnością szybko zamknąłby sklep i... spalił wszystkie lalki! Ale wtedy nie było takich idiotyzmów i przedsiębiorca mógł się skupić na tym, jakie lalki, za ile i od kogo kupić, a następnie jak i za ile je sprzedać, żeby klient był zadowolony i żeby wyjść na swoje.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • DZIADEK-ALE DZIAD-50 LAT PRACY921 ZL.(2019-01-04 11:26) Zgłoś naruszenie 71

    WIDAC NA ULICACH JAK PANSTWOWYMNI SAMOCHODAMNI JEZDZI SIE PRYWATNIE PRZEDSZKOLA DZIECI ZLOBKI W NIEDZIELE ZAKUPY CALY CZAS TAKI SAMOCHOD JEST UZYWANY PRYWATNIE.OD PONIEDZIALKU DO NIEDZIELI.JEDZIEMY NA WCZASY SLUZBOWYMNI ITAK TA FLOTA SIE BUJA PO CALEJ POLSCE.KTO TO ROZLICZA I JAKIE SO Z TEGO ZYSKI A JAKIE STRATY.MOWIMY O SPOLKACH SKARBU PANSTWA.TO POWINNO BYC ZMIENIONE W2019.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!