Będą kolejne zmiany w podatkach. Oto plany Ministerstwa Finansów


Koniec z deklaracjami VAT i wypełnianiem deklaracji PIT. Resort finansów stawia na ułatwienia dla podatników, zmniejszenie biurokracji, niższe podatki dla biznesu i łatwiejsze przepisy. Resort kierowany przez minister Czerwińską, jak przyznaje, kieruje się zasadą 3xP. Oznacza to, że prawo podatkowe ma być przejrzyste, proste i przyjazne. Czy rzeczywiście tak będzie? Oto najnowsze rządowe plany reform.

VAT

żródło: ShutterStock

Nadzieja na uporządkowanie stawek VAT
„Pracujemy nad uporządkowaniem obecnej sytuacji, która powoduje kłopoty interpretacyjne oraz generuje absurdalne sytuacje związane z przyporządkowaniem poszczególnych towarów do właściwych stawek”- informuje MF. Zapowiada jednocześnie, że podwyżki podatku nie będzie, a zmiana nie ma „celu fiskalnego”. Nowa matryca stawek ma na celu ograniczenie liczby sporów w zakresie stosowania niewłaściwych stawek VAT.

Czy można liczyć na obniżkę głównej stawki? Przypomnijmy, że podczas 63. Posiedzenia Sejmu dwa projekty dotyczące obniżki głównej stawki VAT z poziomu 23 do 22 proc. zostały odrzucone. W odpowiedzi na nasze pytanie resort odpowiada, że gdy system podatkowy zostanie odbudowany, a wpływy podatkowe uszczelnione, można będzie mówić o kolejnych działaniach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • Kpiarz (2018-06-16 19:22) Zgłoś naruszenie 251

  Pożyjemy, zobaczymy. Wiele rzeczy ładnie wyglądało w zapowiedziach a w realu okazało się bublem.

  Odpowiedz
 • Mural(2018-06-17 07:30) Zgłoś naruszenie 148

  Podatki od spadków, już dawno to powinno być, a nie ma. I tak w obecnych czasach ludzie mają po kilka mieszkań, a ciągle przepis, że aby była ulga nie można mieć nawet jednego. I trzeba być zameldowanym na stałe przez 5 lat. Czy można mieć kilka meldunków na stałe???

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Hawe(2018-06-17 11:52) Zgłoś naruszenie 81

  kiedy zostanie wyjaśniona afera HAWE ze światłowodami, to jest strategiczna dla kraju sieć światłowodów, wiele rodzin jest poszkodowanych przez szajkę złodziejską, służby i irgana są powiadomione od 2 (słownie: dwóch) lat. Ponad 100mln skradzionych, jest z funduszy EU i zostały wyprowadzone na Gibraltar.Pora na załatwienie. Wartość afery - setki mln złotych!

  Odpowiedz
 • Janusz(2018-06-17 23:34) Zgłoś naruszenie 80

  A gdzie "łyżka dziegciu" i plan ograniczenia rozliczeń samochodów osobowych w PIT/CIT do 50% (chyba, że ktoś będzie prowadził kilometrówkę) - oczywiście z zachowaniem zasady, że przy sprzedaży trzeba odprowadzić 100% podatku (tak jak to jest obecnie w VAT).

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-06-18 09:40) Zgłoś naruszenie 71

  Obiecują wydać zezwolenie na "sprzedaż kozy" ??? Przyszły nowe dyrektywy , z nowej stolicy ???

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!