Będą kolejne zmiany w podatkach. Oto plany Ministerstwa Finansów


Koniec z deklaracjami VAT i wypełnianiem deklaracji PIT. Resort finansów stawia na ułatwienia dla podatników, zmniejszenie biurokracji, niższe podatki dla biznesu i łatwiejsze przepisy. Resort kierowany przez minister Czerwińską, jak przyznaje, kieruje się zasadą 3xP. Oznacza to, że prawo podatkowe ma być przejrzyste, proste i przyjazne. Czy rzeczywiście tak będzie? Oto najnowsze rządowe plany reform.

podatki biznes firma

żródło: ShutterStock

Koniec deklaracji VAT
Skutkiem nałożenia na firmy obowiązku raportowania danych w ramach jednolitego pliku kontrolnego będzie likwidacja deklaracji VAT. Informacje, które zawierają te druki są bowiem przekazywane skarbówce wraz z comiesięczną wysyłką JPK_VAT. Deklaracje VAT mają zniknąć już w 2019 roku. To realizacja jednego z założeń Konstytucji Biznesu, zgodnie z którym urzędnicy mają nie pozyskiwać od podatników danych, które są zawarte w innych formularzach.

Warto w tym miejscu przypomnieć o innych planach MF dotyczących VAT. Chodzi m.in o skrócenie ze 150 do 120 dni termin ulgi, która umożliwia wierzycielowi zastosowanie przepisów dotyczących „ulgi na złe długi".

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (6)

 • Kpiarz (2018-06-16 19:22) Zgłoś naruszenie 251

  Pożyjemy, zobaczymy. Wiele rzeczy ładnie wyglądało w zapowiedziach a w realu okazało się bublem.

  Odpowiedz
 • Mural(2018-06-17 07:30) Zgłoś naruszenie 148

  Podatki od spadków, już dawno to powinno być, a nie ma. I tak w obecnych czasach ludzie mają po kilka mieszkań, a ciągle przepis, że aby była ulga nie można mieć nawet jednego. I trzeba być zameldowanym na stałe przez 5 lat. Czy można mieć kilka meldunków na stałe???

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Hawe(2018-06-17 11:52) Zgłoś naruszenie 81

  kiedy zostanie wyjaśniona afera HAWE ze światłowodami, to jest strategiczna dla kraju sieć światłowodów, wiele rodzin jest poszkodowanych przez szajkę złodziejską, służby i irgana są powiadomione od 2 (słownie: dwóch) lat. Ponad 100mln skradzionych, jest z funduszy EU i zostały wyprowadzone na Gibraltar.Pora na załatwienie. Wartość afery - setki mln złotych!

  Odpowiedz
 • Janusz(2018-06-17 23:34) Zgłoś naruszenie 80

  A gdzie "łyżka dziegciu" i plan ograniczenia rozliczeń samochodów osobowych w PIT/CIT do 50% (chyba, że ktoś będzie prowadził kilometrówkę) - oczywiście z zachowaniem zasady, że przy sprzedaży trzeba odprowadzić 100% podatku (tak jak to jest obecnie w VAT).

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-06-18 09:40) Zgłoś naruszenie 71

  Obiecują wydać zezwolenie na "sprzedaż kozy" ??? Przyszły nowe dyrektywy , z nowej stolicy ???

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!