« Powrót do artykułu

Gruza: Planujemy uproszczenie przepisów dotyczących stawek VAT

Zakończyliśmy pierwszy etap reformy systemu podatkowego i wyeliminowaliśmy najgorsze przestępstwa VAT. Zaczynamy pracę nad doszlifowaniem systemu, upraszczaniem skomplikowanej legislacji dot. stawek VAT – powiedział we wtorek w Gdańsku wiceminister finansów, Paweł Gruza.

pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

żródło: ShutterStock

Wiceminister finansów poinformował, że „teraz zaczynamy pracę nad doszlifowaniem tego systemu". Wiceminister wyjaśnił, że „na pierwszy rzut będzie upraszczana skomplikowana legislacja dotycząca stawek VAT”.

statystyki

Komentarze (2)

  • fs(2018-04-25 08:11) Zgłoś naruszenie 10

    Wielką patologią jest to, ze fiskus nie chce się wypowiadać w interpretacjach na temat zakwalifikowania towaru, bądź usługi do PKWiU, od czego zależy stawka VAT twierdząc, że to leży w gestii podatnika, natomiast w razie kontroli w sposób chyba "cudowny" ten sam fiskus się zaczyna znać na PKWiU i pozwala sobie na kwestionowanie kwalifikacji dokonanej przez podatnika, nawet jeśli ten posiada interpretację GUS-u w tej sprawie i postąpił stosownie do niej. Do kogo więc ma się zwrócić podatnik, jeśli wobec niejasnych przepisów ma wątpliwość, co do nadania sprzedawanym towarom, lub usługom odpowiedniego PKWiU? Może bezpośrednio do... Pana Boga?... Był chyba jakiś wyrok, któregoś WSA, kwestionujący zasadność obecnej praktyki, ale czy to coś zmieni? A przecież symbolami PKWiU posługuje się materialne prawo podatkowe i chyba jeśli podatnik grzecznie pyta, do jakiego symbolu ma coś zakwalifikować, to fiskus powinien mu w tym pomóc, oczywiście jeśli poda własne stanowisko, tym bardziej, że później chce to kontrolować. A wątpliwości jest mnóstwo. Swego czasu podawano jako przykład: lody na patyku, lody w wafelku, lody na talerzyku, lody na wynos itd. i... nikt chyba do końca nie wie, jaka powinna być stawka VAT w poszczególnych przypadkach.

    Odpowiedz
  • uff(2018-04-24 22:53) Zgłoś naruszenie 10

    Pan wicemister zamawia kawę z mlekiem czy mleko z kawą? :)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!