« Powrót do artykułu

Jak ustalić wynagrodzenie dla informatyka, aby stosować 50-proc. koszty autorskie

Zatrudniamy informatyków i grafika komputerowego. Do tej pory nie stosowaliśmy im podwyższonych kosztów autorskich. Teraz chcemy to zmienić. Pracownicy wykonują przede wszystkim prace twórcze, ale nie tylko. Czy można przynajmniej do części wynagrodzenia stosować koszty autorskie w wysokości 50 proc.? Czy w umowie o pracę trzeba zawrzeć postanowienie, że w wyniku pracy powstają utwory? Co w sytuacji, gdy pracownik zarabiający 6 tys. zł, z czego 80 proc. to honorarium za przeniesienie praw autorskich, pójdzie na urlop wypoczynkowy?

programista, IT, informatyk

żródło: ShutterStock

Grudniowa nowelizacja ustawy o PIT wprowadziła zmiany w zakresie prawa do stosowania 50-proc. kosztów uzyskania dla twórców.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • SG220(2018-03-28 12:14) Zgłoś naruszenie 10

    Czegoś tutaj nie rozumiem z tym wyliczaniem wolnego. Przecież interpretacje jasno mówią, że aby móc zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodu nie można dzielić procentowo wynagrodzenia na część związaną z pracą twórczą i pozostałą część. A dokładnie coś takiego zastosowano przy wyliczaniu wynagrodzenia w czasie urlopu. Prosiłbym o rozjaśnienie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!