Jednolity plik kontrolny dla wszystkich firm. Jak wykorzystać doświadczenie innych przedsiębiorców?


Już od ponad roku część przedsiębiorstw musi mierzyć się z obowiązkiem przesyłania skarbówce danych w ramach jednolitego pliku kontrolnego. Przyszedł czas na najmniejszych przedsiębiorców. Czy mikrofirmy wykorzystają doświadczenia dużych przedsiębiorstw i podmiotów z sektora MŚP?

kalkulator, podatki

żródło: ShutterStock

Sprawdź, jak wykorzystać doświadczenie małych, średnich i dużych firm.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (10)

 • jednoosobowa firma(2017-12-13 17:40) Zgłoś naruszenie 770

  Z uwagi na duże obciążenia ,którym nie jestem w stanie podołać w tym obowiązkowo jednolity plik kontrolny z dniem 31.12.2017 r. likwiduję mikro firmę i przechodzę na utrzymanie państwa.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • sn(2017-12-14 13:33) Zgłoś naruszenie 610

  Siedzi dużo urzędasów (630 tys.) i wymyśla nam kłopoty .Oni nie mają pojęcia ,że te firmy w pipidówie ledwo wypełniały papierową książkę przychodów i rozchodów , czego też nie wszyscy umieli. Teraz wymaga się ,aby każdy miał komp. z nowymi programami księgowością elektroniczną (LUDZI E !!!) np. Windows 7,10 za parę tysięcy złotych bo inne nie chodzą, gdzie przychód tych firm od kręcenia śrubek jest ok.1-2 tys. w m-cu - ZUS , najem ,płace , co zostaje ?. Czy to brano pod uwagę. Nie stać tych mikro na specjalistów ekspertów , informatyków , księgowych, do obsługi itp. Szanowne MF i NOWA LEPSZA ZMIANO przecież nie tak miało być z tymi ułatwieniami , od m-cy głoszonymi. Tym się rozwali wiele tych ciułających firm 1-2 osobowych, które dają 60 % zatrudnienia i jest ich ok. 90%. MF informatycy nic nie zrobili ,aby JPK był dostosowany do np. Windows XP, Worda 2000 ,1998r, Visty itp przecież chyba wiedzą jakie w tysiącach szt komp. z programami są używane w małych firmach , czy chcą na siłę administracyjnie nabić kasy tym lobbistom i korpo mlderów USA , aby mieli następne mldy na biedakach ????!!!!.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mikroprzedsiębiorca(2017-12-14 15:01) Zgłoś naruszenie 580

  Nasze biuro księgowe od nowego roku podwyższa nam opłatę za księgowość o 20%. Mają zwiększone koszty w związku z wprowadzaniem nowych szczegółowych danych na potzreby JPK Jednolitego pliku kontrolnego. Tzn. do tej pory w programie była ksiegowana: skrócona nazwa kontrahenta, NIP, krótki opis faktury. Teraz potrzebują wpisać Pełną nazwę kontrahenta, NIP, dane adresowe - kod, miejscowość, ulica. Tylko to powoduje dużo większy nakład pracy - wzrost o 20% kosztów przerzucone oczywiście na Klienta. PROPOZYCJA DLA MINISTERSTWA FINANSÓW - może w JPK wystarczy wysłać NIP i dane dotyczące faktury, przecież MF ma dostępne dane adresowe po NIP, po co im taka szczegółowość. Przecież i tak w 99,99 % nie wykorzystaja tych informacji podawanych przez podatników, a dla nich to dodatkowa robota

  Odpowiedz
 • sa(2017-12-15 12:40) Zgłoś naruszenie 313

  Mieli słuchać ludzi, WYBORCÓW jak jest widzicie .... Tak się w końcu przejechał pyszałkowaty AWS i słusznie, krętaccy POparciPSL Myśleli ,że będą stale i długo !. WYBORCY patrzcie i oceniajcie , przede wszystkim myślenie aby nie dać się robić w bambuko.

  Odpowiedz
 • zigzag(2017-12-23 22:33) Zgłoś naruszenie 60

  Pozamykać kapitalistów i zatrudnić dwa miliony urzędników! I będzie Biurlandia! Dobrobyt bez wyłudzeń VAT! A przepisy tak zaostrzyć, żeby kapitalista pisał codzienny raport szczegółowy ze swoich działań. Jak szaleć to szaleć. Wtedy z UE sami nas wywalą! Jak dobra zmiana to lepsze życie na kredycie!

  Odpowiedz
 • Krystyna(2017-12-15 16:25) Zgłoś naruszenie 018

  Można do końca 2017r. a ostateczny termin do 7 stycznia 2018r. zrezygnować z bycia płatnikiem VAT-u, jeżeli przychód netto (bez VAT) w 2017r. nie przekroczył 200000zł. Jest to zwolnienie przedmiotowe. Wystarczy w Urzędzie Skarbowym złożyć oświadczenie na druku VAT-Z. Dlatego przedmiotowe, bo niektórzy mali przedsiębiorcy ze względu na podmiot działalności np doradztwo muszą płacić podatek VAT niezależnie od wielkości przychodu(obrotu).

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!