« Powrót do artykułu

Spór o akcyzę na e-papierosy

Ministerstwo Finansów proponuje regulację, która ma uporządkować sferę opodatkowania e-papierosów. Przedsiębiorcy apelują o złagodzenie propozycji, która ich zdaniem grozi nawet upadkiem branży. Debata nad przyczynami i skutkami odbyła się w redakcji Dziennika Gazety Prawnej

E-papierosy

żródło: ShutterStock

e-papierosy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (7)

 • Kazimierz(2017-10-01 09:03) Zgłoś naruszenie 30

  Wielka Brytania namawia palaczy do przejścia na e-papierosy. https://www.theguardian.com/society/2016/jan/04/british-american-tobacco-e-cigarette-wins-uk-medicine-licence ___A w Polsce od stycznia wprowadzą akcyzę na e papierosy. Buteleczka 10 ml która dzisiaj kosztuje np. 10 zł podrożeje do co najmniej 20 zł. Tymczasem W Portugalii po wprowadzaniu akcyzy legalna sprzedaż płynów spadła o ponad 90 proc. We Włoszech podatek na płyny miał dać 86 mln euro wpływów do budżetu, ale w 2015 roku zebrano zaledwie 5 mln euro, a w 2016 roku jeszcze mniej. Około 80 proc. rynku przesunęło się do szarej strefy, upadło ponad 2 tys. sklepów branżowych, a pracę straciło blisko 5,5 tys. osób. W rezultacie u nas będzie tak - zakupy poza granicami Polski (w Anglii bez problemu mozna kupować przez internet) i albo przez internet albo przywoz do Polski. Państwo polskie nie tylko nie dostanie nizc z tej akcyzy, to jeszcze straci 23% podatek vat, dochodowy, generowane koszta dz. gospodarczej, że nie wspomnę iż jak pójdzie to na masową skalę, to po prostu pdaną polskie firmy, sklepiki sprzedające produkty e paieros..

  Odpowiedz
 • PAcior(2017-09-29 14:01) Zgłoś naruszenie 30

  Po pierwsze e-papierosy i liquidy do nich nie są wytworem koncernów tytoniowych ale firm z nimi walczących. Po drugie akcyza w kwocie jaką proponuje rząd zarżnie legalny polski rynek tym towarem doprowadzając do upadku tysięcy miejsc pracy. Po trzecie tylko idiota nakłada akcyzę na produkt pomagający walczyć z paleniem. Po czwarte polski handel zejdzie do szarej strefy lub firmy masową zaczną rejestrować działalność za granicą przekształcając swoje dotychczasowe Polskie miejsca w zagraniczne filię . Po piąte - akcyza na beznikotynowe- bez komentarza

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kpiarz (2017-09-26 09:20) Zgłoś naruszenie 20

  Pan Janczyk widzi wszystko z perspektywy wpływów do skarbu państwa. Pomijanie faktu że e-papierosy są wielokrotnie mniej szkodliwe jest co najmniej niestosowne. Preferencje podatkowe e-papierosów zwróciły by się jako zmniejszone koszty służby zdrowia, kosztów leczenia, zaoszczędzonych zasiłków i rent. I to wielokrotnie. Ale cóż, jeżeli patrzy się jedynie na doraźne wpływy z akcyzy to trudno zauważyć korzyści w skali kraju. Krótkowzroczność którą raczej nazwałbym krótkomyślnością.

  Odpowiedz
 • Kazimierz(2017-10-01 09:07) Zgłoś naruszenie 20

  Wielka Brytania namawia palaczy do przejścia na e-papierosy https://www.theguardian.com/society/2016/jan/04/british-american-tobacco-e-cigarette-wins-uk-medicine-licence A w Polsce od stycznia wprowadzą akcyzę na e papierosy. Buteleczka 10 ml która dzisiaj kosztuje np. 10 zł podrożeje do co najmniej 20 zł. Tymczasem W Portugalii po wprowadzaniu akcyzy legalna sprzedaż płynów spadła o ponad 90 proc. We Włoszech podatek na płyny miał dać 86 mln euro wpływów do budżetu, ale w 2015 roku zebrano zaledwie 5 mln euro, a w 2016 roku jeszcze mniej. Około 80 proc. rynku przesunęło się do szarej strefy, upadło ponad 2 tys. sklepów branżowych, a pracę straciło blisko 5,5 tys. osób. W rezultacie u nas będzie tak - zakupy poza granicami Polski (w Anglii bez problemu można kupować przez internet) i albo przez internet albo przywóz do Polski. Państwo polskie nie tylko nie dostanie nic z tej akcyzy, to jeszcze straci dotychczasowy 23% podatek vat, dochodowy, generowane koszta dz. gospodarczej, że nie wspomnę iż jak pójdzie to na masową skalę, to po prostu padną polskie firmy, sklepiki sprzedające produkty e paieros..

  Odpowiedz
 • Zagubiona dusza(2017-09-26 11:12) Zgłoś naruszenie 00

  Zasadność i celowość wprowadzenia akcyzy" można porównać do średniowiecznych krucjat.. Cel szczytny, zasadny a jak wyszło w praktyce.. celu się nie udało osiągnąć , nieliczni na "całej imprezie" zbili majątki a rycerski honor grubo gęsto legł martwy w pyle. I jak to historia się lubi powtarzać?

  Odpowiedz
 • Raven(2017-10-02 10:16) Zgłoś naruszenie 00

  Bat przyjacielu kupiło firmę chic która stanowi 10 % polskiego rynku. Koncerny chcą zarznac pozostałe 90 %. Jeśli ktoś uważa że bat nie posmarowal tutaj by to przeszło jest poprostu naiwny. Akcyza ok ale tylko na liquidy z nikotyna i w kwocie podnoszacej cenę o 10 procent nie 700 jak w przypadku beznikotynowych baz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!