« Powrót do artykułu

Czy przewoźnik może notę obciążeniową zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności

PROBLEM: Przewoźnik otrzymał zlecenie przewiezienia szkła. Towar został załadowany na samochód przez zleceniodawcę, a nie kierowcę zatrudnionego przez przewoźnika. W czasie rozładunku stwierdzono zacieki na szkle. Przyczyną ich powstania nie było jednak uszkodzenie pojazdu, lecz warunki atmosferyczne, które spowodowały skraplanie się wody pod plandeką. Przy czym towar nie został odpowiednio zabezpieczony przez zleceniodawcę – szkło nie zostało zafoliowane, tylko było przewożone w kartonowych opakowaniach. Ponadto zleceniodawca nie zastrzegł, iż towar ma być przewieziony odpowiednio przystosowaną do tego naczepą. Przewoźnik został jednak obciążony przez firmę spedycyjną notą obciążeniową. Czy przedsiębiorca może zaliczyć tę notę do kosztów prowadzonej działalności?

podatki, rachunkowość, przedsiębiorca, praca, biznes

żródło: ShutterStock

W analizowanej sytuacji przewoźnik jest uprawniony do zaliczenia noty obciążeniowej (dokumentującej odszkodowanie) do kosztów działalności.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!