« Powrót do artykułu

CRS, czyli Common Reporting Standard. Kolejna metoda na wydłużenie ręki fiskusa

Obietnice wyborcze trzeba spełniać, a potrzeby społeczeństwa zabezpieczać. Jak to jednak zrobić? „Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy!” – powiedziała kiedyś Margaret Thatcher. Krótko mówiąc, rozwiązania takie jak CRS, czyli Common Reporting Standard, to kolejna metoda na wydłużenie ręki fiskusa…

podatki

żródło: ShutterStock

Opracowane przez OECD, czyli Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, przepisy CRS nakładają na instytucje finansowe w Polsce obowiązek zbierania informacji o swoich klientach i przekazywania ich do władz innych państw.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • Jacek(2018-07-17 20:40) Zgłoś naruszenie 00

  Mam nadzieję że autor artykułu zainteresuje się poniższym problemem. Jak każde nowe przepisy, wywołają lawinę interpretacji, wyjaśnień, może nawet orzecznictwo ujednoznaczniające niejasne miejscami przepisy. I w tym miejscu rodzi się moje pytanie: czy np. podatnik którego zagraniczne dane zostały przekazane do MF i US, ma prawo - zgodnie z nowymi przepisami RODO - do wglądu w dane przetwarzane przez właściwy US ?. Aby ten problem nie był czysto teoretyczny wyobraźmy sobie praktyczną potrzebę odpowiedzi na moje pytanie: załóżmy (dla mnie to problem teoretyczy) że zmarła moja matka w Berlinie, a ja nie znam nawet numeru jej konta, postępowanie spadkowe zakończyłem i jestem jedynym spadkobiercą. Załóżmy że zostawiła stosowną dyspozycję i bank ma już informację, że jestem właścicielem majątku. Tylko że ja nie wiem gdzie ten majątek jest. Czy mogę wystąpić do US z żądaniem wglądu do moich danych przekazanych przez niemców? Tylko w taki sposób mógłbym ustalić numer konta w banku, czyli położenie mojego (już odziedziczonego, lub zapisanego) majątku. No ale jaka byłaby interpretacja US?

  Odpowiedz
 • Kryśka(2018-11-06 12:17) Zgłoś naruszenie 00

  A może Polski rząd przestanie Polaków "okradać " z kwoty wolnej od podatku zamiast zwiększać się, to się zmniejsza

  Odpowiedz
 • Kuba(2017-09-23 17:48) Zgłoś naruszenie 03

  Czegoś nie rozumiem. Raz czytam, że wysokie podatki idą w parze z wysokimi wynagrodzeniami, teraz znowu - że wzrost ściągalności (!) podatków uderzy w pracowników. To jak jest w końcu?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!