Rządowe plany wobec przedsiębiorców. 4 największe zmiany w podatkach


Rząd stale walczy o większe wpływy z podatków. Organy skarbowe zachowują szczególną czujność podczas kontroli wpływów z VAT do budżetu, stąd większość zmian w prawie ma na celu uszczelnienie poboru podatku od towarów i usług. Na planowanych zmianach zyska budżet, a co z podatnikami? Szykują się nowe obowiązki dla firm związane z JPK i mechanizmem podzielonej płatności czyli split payment. Po dużej noweli VAT przyszedł czas na nową Ordynację podatkową. Zgodnie z jej założeniami, nowe przepisy mają ocieplić wizerunek organów skarbowych. Rząd nie zapomina też o wpływach z akcyzy. Na zmiany muszą przygotować się także rolnicy handlujący tytoniem.

urzędnik

żródło: ShutterStock

Nowa Ordynacja podatkowa

Rozszerzenie obowiązków w ramach JPK to niejedyne zmiany w Ordynacji podatkowej. We wrześniu 2017 roku ma powstać projekt nowej ustawy, która liczyć ma ponad 700 artykułów.

Przewodniczący komisji kodyfikacyjnej ogólnego prawa podatkowego, prof. Leonard Etel poinformował, że nie pozostała już żadna kwestia, której komisja by nie rozważyła, a która byłaby sygnalizowana w doktrynie prawa podatkowego, orzecznictwie, czy praktyce. "Wszystkie zinwentaryzowane problemy rozwiązaliśmy w projekcie, który będzie gotowy we wrześniu" – powiedział w rozmowie z PAP.

Inicjatorzy nowego projektu zdradzają, że celem planowanych regulacji jest przede wszystkim zmiana społecznego przekonania o „nieprzychylnych” podatnikom organom skarbowym. Przepisy mają zatem uregulować relacje podatnika z fiskusem. Nowa Ordynacja podatkowa ma także zapewnić skuteczniejszą ściągalność podatku.

Więcej o zmianach w Ordynacji podatkowej przeczytasz tutaj.>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (8)

 • xvy(2017-06-10 23:25) Zgłoś naruszenie 253

  czyli zarżnąć polskie firmy, zostawić obcy kapitał

  Odpowiedz
 • dziadek(2017-06-11 09:06) Zgłoś naruszenie 113

  "Łatanie luki w VAT" a jak daleko pojedziesz miłosciwy rządze na p[rzestarzałej, połatanej dętce?? nie bdę przywoływał zaistniałych zdarzeń ze starym kołem w eksploatacji. tu nie łatać a wyrzucić VAT do historycznego kosza i wprowadzić ogólna daninę taką że zapłacą wszyscy przedsiębiorcy i nie pomogą wówczas zadne opłaty licencyjne, znakowe itp. aaa wszystkim tym twórcom i propagandzistom od VAT i "nieuczciwych przedsiębiorców" przypomnę że istotą konstrukcji VAT jest to że płaci go nie przedsiębiorca tylko KAŻDY OSTATNI KLIENT (nabywca) czyli każdy statystyczni Kowalski i Nowak. Firma jest tylko poborcą transferującym te pieniądze z VAT. czy6li per saldo płaci dodatkowy podatek rzeczowy ( ponosi koszty liczenia rozliczania i przelewania do Skarbówki)

  Odpowiedz
 • Gość(2017-06-18 17:12) Zgłoś naruszenie 50

  Od 1945r. traktuje się przedsiębiorców w Polsce jak złodziei, szubrawców, krwiopijców.PiS niczego nie zmienił. Dokładanie kolejnych obowiązków przyniesie t. jeden efekt: wpływy zaczną maleć i ludzie zejdą do podziemia.

  Odpowiedz
 • Radzio(2017-06-20 15:07) Zgłoś naruszenie 30

  Za chwilę wpłynie kolejna kasa do budżetu. Od 1 stycznia w JPK wejdzie ponad milion firm. Z tego co piszą na wapro.pl/wapro/ekspert "Od stycznia 2018 r. każda firma prowadząca działalność w Polsce jako podatnik VAT będzie musiała obowiązkowo przesyłać co miesiąc do urzędu skarbowego tzw. Jednolity Plik Kontrolny. Obowiązek ten będzie obejmował więc również mikroprzedsiębiorstwa oraz firmy prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej." Czyli trzeba będzie kupić lub zaktualizować program do fakturowania i program do księgowości. Czyli wygenerować ruch pieniądza, a to wygeneruje podatki.

  Odpowiedz
 • wera(2017-08-18 14:42) Zgłoś naruszenie 21

  Totalna inwigilacja. Nawet Stalin był bardziej liberalny.

  Odpowiedz
 • Jogi.M(2017-06-22 11:31) Zgłoś naruszenie 10

  Za komunizmu czasy Gomòłki to był zwany domiar od prwatnch firm i rzemiośła nawet kara wiezienia była wracają się z pis do komunistychnych sposbòw z tym VAT .

  Odpowiedz
 • Ada(2017-06-25 22:02) Zgłoś naruszenie 11

  Do planowanych zmian należałoby jeszcze dodać w obrocie gospodarczym obowiązek zapłaty za f-ry VAT wyłączanie za pośrednictwem konta bankowego przedsiębiorców i zakaz zapłaty w gotówce, w przypadku transakcji pomiędzy przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą.

  Odpowiedz
 • ANTYMATOŁEK(2017-09-17 19:30) Zgłoś naruszenie 00

  DOBRZE,ŻE NIE ODWAŻYŁEM SIĘ PROWADZIĆ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ,W TYM POP...KRAJU NAD WISŁĄ!!PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI W RP: TO ALBO AKT DESPERATA, ALBO SKOK NA BAGNA!!NAWET JAK PiSory czy INNA HOŁOTA(MOŻE NOWOCZESNA ZROBI MĄDRY PRZEWRÓT!!), UCHWALĄ 1000 USTAW PODATKOWYCH, TO I TAK WIELKIE FIRMY, KTÓRE STAĆ NA DROGICH PRAWNIKÓW,JAK OSZUKIWAŁY TO I TAK BĘDĄ TO ROBIĆ!!ZAPŁACI MAŁA FIRMA RODZINNA I PADNIE, BO JUŻ TERAZ W GĄSZCZU GŁUPICH PRZEPISÓW, PORUSZA SIĘ JAK DZIECKO WE MGLE!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!