Rządowe plany wobec przedsiębiorców. 4 największe zmiany w podatkach


Rząd stale walczy o większe wpływy z podatków. Organy skarbowe zachowują szczególną czujność podczas kontroli wpływów z VAT do budżetu, stąd większość zmian w prawie ma na celu uszczelnienie poboru podatku od towarów i usług. Na planowanych zmianach zyska budżet, a co z podatnikami? Szykują się nowe obowiązki dla firm związane z JPK i mechanizmem podzielonej płatności czyli split payment. Po dużej noweli VAT przyszedł czas na nową Ordynację podatkową. Zgodnie z jej założeniami, nowe przepisy mają ocieplić wizerunek organów skarbowych. Rząd nie zapomina też o wpływach z akcyzy. Na zmiany muszą przygotować się także rolnicy handlujący tytoniem.

pieniądze, podatki

żródło: ShutterStock

Split payment czyli podzielona płatność

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług nie tylko wymusi na przedsiębiorcach nowe obowiązki związane z dostosowaniem swojego systemu informatycznego do nowej formy płatności, ale także może doprowadzić do ograniczenia płynności finansowej firm.

Jeśli posłowie przyjmą projekt, od 1 stycznia 2018 roku każdy podatnik posiadać będzie obowiązkowy rachunek VAT prowadzony nieodpłatnie przez bank, w którym posiada konto rozliczeniowe. Zgodnie z art. 108a noweli, podatnicy, którzy otrzymali fakturę z wykazaną kwotą podatku, zarówno przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi jak i przy dokonywaniu płatności za nabyte dobra, mogą zastosować mechanizm podzielonej płatności. Wówczas płatność za nabyty towar lub usługę jest dokonywana w taki sposób, że zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest odprowadzana na rachunek bankowy dostawcy. Pozostała zapłata z kolei odpowiadająca kwocie podatku VAT trafiałaby na specjalne kontro dostawcy – rachunek VAT.

Decyzję o sposobie płatności podejmuje nabywca. To on decyduje czy płatność zostanie podzielona. Innymi słowy, od niego zależy, czy na kontro przedsiębiorcy trafi kwota brutto wraz z wliczonym w nią podatkiem, czy netto skorygowana o podatek VAT. Nowela ustawy o VAT pozostawia więc w rękach nabywców kwestię płynności finansowej firm.


Etap legislacyjny: opiniowanie
Jaki los czeka przedsiębiorców i jak zadbać o płynność finansową przy podzielonej płatności? O tym przeczytasz tutaj.>>
Dowiedz się także, jak problem podzielonej płatności rozwiązały inne kraje >>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (8)

 • xvy(2017-06-10 23:25) Zgłoś naruszenie 253

  czyli zarżnąć polskie firmy, zostawić obcy kapitał

  Odpowiedz
 • dziadek(2017-06-11 09:06) Zgłoś naruszenie 113

  "Łatanie luki w VAT" a jak daleko pojedziesz miłosciwy rządze na p[rzestarzałej, połatanej dętce?? nie bdę przywoływał zaistniałych zdarzeń ze starym kołem w eksploatacji. tu nie łatać a wyrzucić VAT do historycznego kosza i wprowadzić ogólna daninę taką że zapłacą wszyscy przedsiębiorcy i nie pomogą wówczas zadne opłaty licencyjne, znakowe itp. aaa wszystkim tym twórcom i propagandzistom od VAT i "nieuczciwych przedsiębiorców" przypomnę że istotą konstrukcji VAT jest to że płaci go nie przedsiębiorca tylko KAŻDY OSTATNI KLIENT (nabywca) czyli każdy statystyczni Kowalski i Nowak. Firma jest tylko poborcą transferującym te pieniądze z VAT. czy6li per saldo płaci dodatkowy podatek rzeczowy ( ponosi koszty liczenia rozliczania i przelewania do Skarbówki)

  Odpowiedz
 • Gość(2017-06-18 17:12) Zgłoś naruszenie 50

  Od 1945r. traktuje się przedsiębiorców w Polsce jak złodziei, szubrawców, krwiopijców.PiS niczego nie zmienił. Dokładanie kolejnych obowiązków przyniesie t. jeden efekt: wpływy zaczną maleć i ludzie zejdą do podziemia.

  Odpowiedz
 • Radzio(2017-06-20 15:07) Zgłoś naruszenie 30

  Za chwilę wpłynie kolejna kasa do budżetu. Od 1 stycznia w JPK wejdzie ponad milion firm. Z tego co piszą na wapro.pl/wapro/ekspert "Od stycznia 2018 r. każda firma prowadząca działalność w Polsce jako podatnik VAT będzie musiała obowiązkowo przesyłać co miesiąc do urzędu skarbowego tzw. Jednolity Plik Kontrolny. Obowiązek ten będzie obejmował więc również mikroprzedsiębiorstwa oraz firmy prowadzone w formie jednoosobowej działalności gospodarczej." Czyli trzeba będzie kupić lub zaktualizować program do fakturowania i program do księgowości. Czyli wygenerować ruch pieniądza, a to wygeneruje podatki.

  Odpowiedz
 • wera(2017-08-18 14:42) Zgłoś naruszenie 21

  Totalna inwigilacja. Nawet Stalin był bardziej liberalny.

  Odpowiedz
 • Jogi.M(2017-06-22 11:31) Zgłoś naruszenie 10

  Za komunizmu czasy Gomòłki to był zwany domiar od prwatnch firm i rzemiośła nawet kara wiezienia była wracają się z pis do komunistychnych sposbòw z tym VAT .

  Odpowiedz
 • Ada(2017-06-25 22:02) Zgłoś naruszenie 11

  Do planowanych zmian należałoby jeszcze dodać w obrocie gospodarczym obowiązek zapłaty za f-ry VAT wyłączanie za pośrednictwem konta bankowego przedsiębiorców i zakaz zapłaty w gotówce, w przypadku transakcji pomiędzy przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą.

  Odpowiedz
 • ANTYMATOŁEK(2017-09-17 19:30) Zgłoś naruszenie 00

  DOBRZE,ŻE NIE ODWAŻYŁEM SIĘ PROWADZIĆ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ,W TYM POP...KRAJU NAD WISŁĄ!!PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI W RP: TO ALBO AKT DESPERATA, ALBO SKOK NA BAGNA!!NAWET JAK PiSory czy INNA HOŁOTA(MOŻE NOWOCZESNA ZROBI MĄDRY PRZEWRÓT!!), UCHWALĄ 1000 USTAW PODATKOWYCH, TO I TAK WIELKIE FIRMY, KTÓRE STAĆ NA DROGICH PRAWNIKÓW,JAK OSZUKIWAŁY TO I TAK BĘDĄ TO ROBIĆ!!ZAPŁACI MAŁA FIRMA RODZINNA I PADNIE, BO JUŻ TERAZ W GĄSZCZU GŁUPICH PRZEPISÓW, PORUSZA SIĘ JAK DZIECKO WE MGLE!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!