« Powrót do artykułu

Czas skończyć z mitem, że budżet państwa jest nasz. Im skuteczniejsza KAS, tym gorzej dla nas

Każdy rząd marzy o tym, by ściągalność podatków wynosiła 100 proc. Czy byłoby to pożądane? W warunkach, które stwarza nasz system podatkowy – nie.

Mateusz Morawiecki

autor: Rafał Guzżródło: PAP

Krajowa Administracja Skarbowa ma w zamierzeniu wicepremiera Mateusza Morawieckiego, być bezwzględna wobec tych, którzy próbują wziąć to, co należy do narodu polskiego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (47)

 • czytelnik(2017-03-17 09:17) Zgłoś naruszenie 6130

  gratuluję autorowi tekstu podejścia do tematu, wg niego prawidłowe zgodnie z prawem rozliczenie się to ma się nie podobać uczciwie rozliczającym podatnikom, niech żyją słupy np. wyłudzające VAT i to się pisze na łamach GP

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nk(2017-03-17 09:29) Zgłoś naruszenie 572

  Ja nie mam nic na sumieniu i chciałbym, by podatki ściągano sprawnie, gdyż niewydolny system poboru podatków: 1. stanowi dyskryminację płacących uczciwie 2. w konsekwencji prowadzi do jeszcze większego obciążenia tych, którzy płacą uczciwie, 3. uchylający się od płacenia podatków korzystają ze świadczeń finansowanych z budżetu.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ciekawy(2017-03-17 09:10) Zgłoś naruszenie 4818

  A dlaczego firmy zagraniczne w Polsce nie płacą podatków?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Bo to nie moje - to cudze(2017-03-17 10:14) Zgłoś naruszenie 4311

  Nigdy nie przypuszczałam, że myślenie części społeczeństwa z czasów komuny o państwie, które trzeba oszukiwać i okradać, będzie podawane jako wzór. I to gdzie?

  Odpowiedz
 • ajajaj(2017-03-17 09:44) Zgłoś naruszenie 3712

  Przewrotnośc autora i manipulacja umysłem jest znamienna

  Odpowiedz
 • Adrian(2017-03-17 09:31) Zgłoś naruszenie 3623

  Poziom dziennikarstwa sięga dna. Może wszyscy mądrzy już programują albo siedzą za granicą.

  Odpowiedz
 • takijeden(2017-03-17 12:39) Zgłoś naruszenie 3010

  Przeczytałem tekst i sądziłem, ze są to cytaty z mowy obrończej złapanego przestępcy narkotykowego: piorącego brudne pieniądze, złodzieja samochodów czy wyłudzającego VAT słupa. Jednak nie. Okazuje się, że w tzw. Gazecie Prawnej P R A W N E J. pojawia się tekst, że należy oszukiwać ( wystawiać lewe faktury, kupować lewe faktury, wyłudzać VAT, wpisywać nieponiesione koszty.... itd. Autor sugeruje, że podatki to płacą frajerzy. "Normalni" oszukują. Quo Vadis Redakcjo

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Henryk(2017-03-17 10:05) Zgłoś naruszenie 304

  Ciekawe podejście. Tylko żeby do końca było uczciwie to rządzący też powinni wprowadzić dyscyplinę wobec siebie. Dają sobie nagrody za dobrą pracę czy to ma znaczyć że za samą pensję to pracują tylko źle? Wydają pieniądze na lewo i prawo na głupie pomysły. Marnotrawia pieniadze w walce z opozycją zeby coś co nie jest prawdą udowodnić , kupują nietrafione samochody o rozbijają a to olbrzymia kasa. Dają pieniądze związkom górniczym żeby nie wszczynali strajku a jak to się nazywa- wg ich przywileje A wg normalnych górników przekupstwo. Itd itp. Ile to zmarnotrawionych pieniędzy. Jeszcze przyjdzie im płacić odszkodowania za te buble prawne co wyprodukowali. Ścigają przedsiębiorców a sami walą przekręty i marnotrawstwo. Ważne ze kasa jest dla nich i dla ich idiotycznych pomysłów oj reform.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • aco(2017-03-17 09:53) Zgłoś naruszenie 2912

  Taak , polskich złodzieji ścigać - są be. Zagranicznych złodziei hołubić - są cacy

  Odpowiedz
 • hehe(2017-03-17 12:48) Zgłoś naruszenie 255

  Złodzieje wszystkich krajów łączcie się...

  Odpowiedz
 • Wkuty(2017-03-17 10:01) Zgłoś naruszenie 248

  Panie Autorze artykułu. To nie jest tak, że państwo jest "czarne ", a prywatna działalność jest "biała ". Inaczej skąd by się wzięło pojęcie kanibalizmu pracowniczego ? W całym artykule pobrzmiewają tezy antypaństwowe czołowego polityka Nowoczesnej. I tak samo przekręcana jest rzeczywistość. To nie PODATKI W POLSCE są za wysokie, to PROPORCJE OBCIĄŻANIA PODATKIEM ZARABIAJĄCYCH SĄ SKANDALICZNE. Innymi słowy, należy zmienić procenty podatkowe, na korzyść najmniej zarabiających ( powiększenie odpisu, zmniejszenie obciążeń płacowych ). Odrzucenie ostatniego projektu zmiany proporcji podatkowych, przez jego autora p. Morawieckiego, przy braku protestu JAKIEGOKOLWIEK związku zawodowego, jest jednocześnie i symptomatyczne i niesłychanie demoralizujące.

  Odpowiedz
 • hehe(2017-03-17 12:38) Zgłoś naruszenie 222

  Przecież prawnicy nie zarabiają na tych , którzy przestrzegają prawa ale na tych co nie przestrzegają... więc do czego będą zachęcać ?

  Odpowiedz
 • hehe(2017-03-17 12:17) Zgłoś naruszenie 202

  Jak tu wymanipulować, żeby zmanipulować...

  Odpowiedz
 • Alex(2017-03-17 10:09) Zgłoś naruszenie 209

  Propagandowy artykul skierowany do niewolnikow w korporacjach. Typu badz jak prezes filipisk i zasuwaj. Merytorycznieboceniam ten tekst na 3-

  Odpowiedz
 • Nowa FALA ... i nowe BAŁWANY (2017-03-17 09:51) Zgłoś naruszenie 1710

  Teza Morawieckiego ... Od mieszania herbaty samą łyżeczką ... "HERBATA może TEŻ być SŁODSZA".... !!! Jak posługiwać łyżeczką nauczył się darmowo wcześniej ... na Zachodzie, wbrew temu co ... toporny i siermiężny Waszczykowski, podobno minister MSZ RP ... wygłasza, że Zachód uczył się... od Sarmatów.

  Odpowiedz
 • jj(2017-03-17 11:07) Zgłoś naruszenie 1412

  Pierwszym krokiem oszczędności jakie Rząd powinien podjąć to zaprzestać wszelkich zakupów Gazety Prawnej z państwowych pieniędzy i zakazać jej sprzedaży w państwowych firmach.

  Odpowiedz
 • -60(2017-03-17 09:32) Zgłoś naruszenie 131

  Mieszkam w takim mieście, gdzie z naszych podatków emeryci mogą zasmakować klimatyzowanych autobusów marki Mecedes, klimatyzowanego przystanku autobusowego, .... ale jak trafią do prowadzonego przez miasto ZOL-u, to będą cierpieć od upału w lecie, bo tam klimatyzacji nie ma. Miejsce też nie jest medialne i żaden dziennikarz tam nie zagląda... Więc - czy przypadkiem - kontrolą nad wydawaniem też nie powinna się pochylić kolejna KAS-BIS. To już paranoja

  Odpowiedz
 • Patriotyzm nie jedno ma imię(2017-03-17 09:55) Zgłoś naruszenie 1315

  Firmy zagraniczne w Polsce płacą podatki i to duże. Bez nich budżet państwa by runął. Czas więc włożyć to hasło wyborcze między bajki. Nie rozumiem natomiast, dlaczego takim nowum jest postrzeganie patriotyzmu w szerszej kategorii niż umieranie za kraj, zwlaszcza że większość żyjących Polaków nie zna wojny. Problemem społecznym jest moim zdaniem to, że do usług i świadczeń ze strony państwa ma dostęp każdy, niezależnie od tego, czy dokłada się do jego utrzymania, czy też nie. Państwo nie tylko więc nie zachęca do uczciwości czy też lojalności, ale wręcz do nich zniechęca, skoro ludzi uczciwych i oszustów stawia na jednym poziomie. Równość ponad wszystko prowadzi tu do dyskryminacji i nadmiernego obciążenia uczciwej części społeczeństwa. Dopóki edukacja podatkowa i element dbania o dobro wspólne nie rozpocznie się w domu, dopóty problem bazy podatkowej i racjonalnego zarządzania środkami publicznymi pozostanie nierozwiązany.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • jack(2017-03-17 10:16) Zgłoś naruszenie 115

  Panie kolego wicepremierze, wszyscy są równi wobec prawa, także podatkowego - i słabi i silni.

  Odpowiedz
 • Marsjanin(2017-03-17 09:42) Zgłoś naruszenie 99

  Ciekawy i racjonalny punkt widzenia, sprowadza się do zapominanej u nas zasady iż liczy się z (gospodaruje) własnym groszem a cudzy tylko łatwo wydaje. kolejna zasada to im większy ruch na rynku tym wszyscy uczestnicy stają się bogatsi. W ciekawym świetle stawia to wszystkich kredytobiorców z frankowiczami na czele. To są ci, którzy na własne ryzyko włożyli w obrót na rynku kupę kasy, dając dochód producentom i handlowcom oraz pracę zatrudnionym przez tychże. Bez tej kasy inwestycje po stronie produkcji pozbawione byłyby sensu tak jak nie mają sensu głodne kawałki o niemożności uczestnictwa banków w nadzwyczajnych obciążeniach kredytobiorców.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!