« Powrót do artykułu

Certyfikat rezydencji: Prawo nowe, a stare kontrowersje nadal aktualne

Od początku 2017 r. firmy nieposiadające tzw. certyfikatu rezydencji muszą zapłacić w Polsce podatek od każdej zagranicznej inwestycji. Nie ma znaczenia, czy miała ona jakikolwiek związek z naszym krajem.

prawo, biznes, dokument

żródło: ShutterStock

Nowelizacja, która weszła w życie od początku 2017 r., zakończy wieloletni spór.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • mia(2017-03-02 12:43) Zgłoś naruszenie 10

    Pytanie do eksperta - A z systemowego punktu widzenia to po co właściwie skarbówka ma udowadniać komuś faktyczne działanie na terytorium kraju czy istnienie PE, żeby tylko móc coś opodatkować? Dla dodatkowej biurokracji i ograniczenia swoich uprawnień? Przecież w odniesieniu do większości państw OECD zastosowanie znajdzie odpowiednia umowa (i tu potrzebny jest certyfikat), a w odniesieniu do reszty świata (i podmiotów z krajów OECD, które nie mają prawa do korzyści umownych) to Polska może regulować co się tylko politykom podoba. Łącznie z absolutnym zakazem transferu środków, opodatkowaniem ich w 100%, itp... Zwracam przy tym uwagę, że Polska jest raczej krajem rozwijającym, nakierowanym na "in-bound investments" i zadaniem polityków jest wykorzystanie tej sytuacji dla naszych korzyści a nie korzyści inwestorów zagranicznych. W myśl zasady: "chcecie to drenujcie, ale jeśli nie chroni was umowa, to oddajcie cesarzowi to co cesarskie". Taki haracz za prawo do inwestycji, o. Ja nie widzę przeciwwskazań.

    Odpowiedz
  • Pióro(2017-09-27 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    Ja również mam pytanie do eksperta - Tegoroczny certyfikat wygląda inaczej od 2016. Ma podpis cyfrowy oraz pieczątkę cyfrową. Czyli bez tuszu. W 2016 jeszcze ręcznie był podpisany. Teraz księgowość w Polsce kwestionuje czy to oryginał czy nie. Pytanie czy słusznie kwestionują i jak udowodnić że jest. W UK nie oferują usługę apostile na certyfikat rezydencji fiskalnej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!